avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Oana Gabriela

Activitate Oana Gabriela

Am dat o procura pentru vanzare imobil in 2004, prevedere expres(vanzare, reprezentare instanta, etc.), cand expira aceasta procura de drept, daca nu este prevazut in continutul ei si de cand decurge termenul in conditiile noului cod civil?
Buna ziua....
dacă sunt în concediu de creștere copil pana la 2 ani pot sa-mi deschid o firma și sa fiu administrator?
As dori sa atac in instanta pentru constatarea prescriptiei de 5 ani cf. og. 92/2003 si nu gasesc model si la ce instanta competenta material.
Multumesc
conform Deciziei nr.105 din 15.12.2007 publicata in M.O. Partea I nr.891 din 27.12.2007, o sa observati ca, persoana care a incheiat raporturile juridice cu banca care a introdus-o in Biroul de Credit, nu face obiectul acestor date deoarece sunt definite clar in acest document cine face obiectul, numai persoanele cere au obligatii generate de raporturile de credit si astfel incalca prevederile acestui act normativ cat si Legea 677/2001 art.14,15
Daca am terminat raporturile juridice cu o banca, care este termenul in care sunt in baza de date cu buline si baza legala
Este legal o executare civila in baza unui contract de credit la o institutie bancara fara derularea unui proces civil?
Am inteles ca, contractul de credit este executoriu dar inteleg ca, acest contract nu necesita incuvintarea executarii silite de catre instanta totusi un proces civil este necesar, nu?
As dori un model de actiune si baza legala pentru aceasta autorizare
As dori sa stiu daca in cursul judecatii unei cauze civile pot sesiza instanta cu o fapta penala savarsita de o parte din proces respectiv sa dispuna suspendarea judecatii pentru judecarea cauzei penale de catre o instanta competenta material si unde gasesc reglementarea juridica a acestui principiu din drept
ma refer la toata procedura
taxa de timbru, etc...
M-am judecat intr-un dosar civil granituire pentru 4 capete de cerere, al cincilea l-am suspendat si vreau sa il pun pe rol(daune materiale).
Cum voi proceda?