Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita civila
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita civila

Este legal o executare civila in baza unui contract de credit la o institutie bancara fara derularea unui proces civil?
Am inteles ca, contractul de credit este executoriu dar inteleg ca, acest contract nu necesita incuvintarea executarii silite de catre instanta totusi un proces civil este necesar, nu?
Contractul de credit constituie titlu executoriu, este nevoie de incuviintare de executare silita data de instanta la cererea executorului. Se judeca fara citarea partilor, iar datornicul se poate apara ulterior pe calea contestatiei la executare
SI nu exista obligativitatea instiintarii persoanei in cauza? Cum poate afla despre procedurile care urmeaza altfel decat sa se trezeasca cu executorul acasa? Banuiesc ca exista niste "pasi" legali pana acolo...
Sigur, executorul va trimite somatie, iar de la primirea ei aveti termen 15 zile pt a contesta.
Daca infiinteaza poprire pe conturi, pe salariu ( astea se infiinteaza fara somatie), tot 15 zile de la instiintare sau de cand aflati pe orice cale ca vi s-a poprit.