avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate tzusca

Activitate tzusca

Răspuns la discuția Rugaminte
Nu m-au dat ei afara,am fost constransa sa-mi dau demisia sau mai mult speriata.Colega mea pe data de 10 septembrie a trebuit sa intre in prenatal si s-a efectuat inventarul cu contabilul de magazin.Dar fostul meu sef a luat decizia ca ea sa mai stea 10 zile in magazin,iar cand ea a plecat pe 20 sept,seful ne-a spus sa nu facem inventar pana nu ajunge el la magazin.In perioada 3 sept -15 sept colega a trebuit sa depuna banii la banca mai exact pe 3,7,11,14 sept. dar ea nu i-a depus.Pe data de 6 octombrie a venit seful si contabilul in magazin spunandu-ne ca in zilele respective nu au fost depusi banii la banca si au efectuat si un inventar,la care s-a constatat o lipsa marfa in gestiune de 9500 lei si lipsa bani din depuneri la banca de 30000 lei.Dupa o saptamana in care am discutat cu colega si i-am explicat ca banii din depuneri nu figureaza la banca si in zilele respective ea ne-a falsificat semnaturile pe acte si a falsificat si depunerile pentru ca noi la inventar nu le-am gasit pe data de 10 sept,iar contabilul a spus ca i le trimitem cand le gasim.Pe data de 19 oct ea a dus banii lipsa din depuneri adica 30000 lei,iar cei 9500 au fost impartiti la trei,direct proportional cu zilele lucrate ale fiecaruia.In tot acest timp(6-19 oct) seful a decis ca noi sa ramanem in magazin ca sa putem platim datoria de 1600 lei(eu si colegul) dar dupa ce s-a recuperat suma de 30000 lei a spus ca mai bine ne dam demisia ca sa nu ne faca dosar penal pentru restul de bani lipsa.Pe 22 oct ne-am dat demisia si am semnat un angajament de plata de 1600 lei fiecare.De atunci ne-a tot sunat fostul sef si ne spunea ca daca nu platim nu ne da cartea de munca.Cartea de munca am recuperat-o cand i-am zis ca putem sa-l dam in judecata daca nu ne-o da.Acum 2 saptamani m-a sunat si mi-a spus ca incepe procesul si nu mai stiu nimic.Noi am putut demonstra ca colega a luat cei 30000 lei dar pentru ceilalti nu avem cum pentru ca a vandut produse si nu le-a facturat si si-a luat ea banii.Atat seful cat si contabilul de magazin stiau ca ceva asemanator s-a mai intamplat acum vreo 2 ani in acelasi fel de sustragere al banilor de catre ea.Eu nu vreau sa le dau banii respectiv pentru ca nu eu i-am luat dar mi-e frica sa nu am probleme la urmatorul loc de munca in urma finalizarii procesului.Va multumes anticipat daca ma puteti ajuta!
Răspuns la discuția Rugaminte
In judecata nu m-au dat inca dar de ce vor sa ma intimideze?Nu isi pot recupera altfel banii si din cauza asta vor sa ma intimideze?
Discuție Rugaminte
Firma pentru care am lucrat vrea sa ma dea in judecata pentru un prejudiciu de 1600 lei creat de fosta colega.Am primit acasa o comunicare de la un executor judecatoresc care ma instiinteaza ca in termen de 5 zile trebuie sa acht suma in totalitate.Problema e ca eu nu am pentru ce sa le achit suma respectiva,iar cei de la firma nu inteleg ca eu nu mai am loc de munca si nu am cum sa platesc,iar fosta colega a intrat in prenatal si nu recunoaste ca a luat banii.Ea nu este data afara pentru ca abia a intrat in prenatal.As vrea sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.Multumesc