avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate wergy

Activitate wergy

Buna ziua, am și eu o întrebare: dacă defunctul a împărțit prin contract terenurile celor trei copii dintre care unul a primit terenul cu casa bătrânesca, bunurile amplasate pe acesta (garduri interioare, cazan de tuica, caruta etc.) și alte lucruri cui se cuvin ? se impart?
Răspuns la discuția pensionare la varsta
Multumesc frumos
Buna ziua,
Am varsta de 62 ani si 5 luni am grupa 1 timp de 4 ani si 11 luni la ce varsta pot iesii la pensie, cati ani cumulez la cei 4 ani si 11 luni?
Multumesc, o zi buna !
Discuție Pensionare
Buna ziua, daca implinesc 43 de ani de cotizare dar nu amvarsta de 65 de ani si doresc sa ies la pensie, am dreptul de a muncii in continuaree cu contract de colaborare si sa pot primi si pensie?. Multumesc, o zi buna
Buna seara,
Cand s-au impartit actiunile, am optat pentru PICON S.A.
Str. Lupu Dionisie, 72, Bucuresti.
Dupa patru ani am primit dividende apoi am primit oferta
de cumparare a acestora.
Acum cativa ani am reusit sa iau legatura telefonic si am
primit informatia ca toate actiunile firmei au fost reinvestite
asa ca nu am dividente de primit.
La momentul actual nu stiu nimic despre valoarea actiunilor
sau dividendelor ce imi revin.
Gandesc faptul ca reinvestirea dividendelor se face procentual
altfel de ce mei sunt actionar daca nu am si profit?
Va rog sa ma lamuriti, sa-mi dati un sfat, poate exista un sait in care ma pot informa in aceasta directie sau ce mai pot face cu aceste actiun?
Multumesc.
Cu stima Alexandru.
Discuție Pensie de urmas
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu informatii in legatura cu posibilitatea de primire a pensiei de urmas de pe urma sotului decedat, acesta primind pensie din Italia acolo unde a lucrat mai multi ani.
Mentionez ca sotia acestuia ce intentioneaza sa solicite aceasta este pensionata pe caz de boala.
Va multumesc anticipat si va urez o seara buna!
Răspuns la discuția Reziliere contract telefonie
Buna seara,
multumesc pentru lamurire.

Buna ziua,
Am incheiat cateva contracte cu o firma de telefonie,cablu tv si internet iar de unele servicii nu sunt multumit si am solicitat rezilierea a doua dintre acestea in termen de 14 zile de la semnare.
Am fost apelat telefonic de un reprezentant al firmei respective si mi s-a comunicat ca nu pot rezilia nici un contract decat daca platesc despagubire deoarece contractele au fost semnate la o reprezantanta a acestora si nu telefonic sau pe internet.
Apelez la dumneavoastra pentru a ma lamurii in sensul acesta.
PS. am vazut de atatea ori reclama cu :"SUNT CETATEAN EUROPEAN SI AM DREPTURI" si nu am inteles la ce se refera :(
Va rog sa nu ma intelegeti gresit si va multumesc anticipat.
Oseara una!
Buna seara,
apelez la dumneavoastra cu dorinta de a ma ajuta cu un sfat, cum sa procedez si unde, pentru a primi despagubirile integral cuvenite [EDITAT].
Pe data de 23.03.2014 conducand autoturismul pe care il detin, am fost implicat intr-un accident mai precis autoturismul meu a fost lovit lateral de catre un alt participant la trafic. Am mers pe 25.03.2014 la un centru de daune[EDITAT] unde s-a efectuat constatarea.
Mentionez ca avariile au fost provocate pe partea stanga incepind cu aripa fata, prima usa, pragul, stalpul foarte putin deplasat,usa spate de schimbat si aripa spate.
Pe data de 23.04.2014 am fost sunat de catre mecanicul care se ocupa de reparatie si am lasat autoturismul invederea reparatiilor, acesta spunandu-mi ca a sosit piesa de schimbat (usa din spate) si ca raspunsul (aprobarea) pentru devizul cu constatarile efectuate de ei inca nu a sosit de la [EDITAT] reamanand sa inceapa reparatiile specificate pe fisa data de constatatorul asiguratorului.
A doua zi am primit telefon de la acelasi macanic care m-a informat ca asig. a aprobat doar repararea celor doua usi cu motivatia \" in urma dinamici facute de [EDITAT] celelalte defecte sunt mai vechi( cu toate ca in imaginile pe care le-au facut reiese clar ca datorita infunderii usii spate s-a deformat stalpul,pragul si aripa spate).
Am cautat sa iau legatura cu inspectorul care se ocupat de acest dosar de daune, am trimis mail, am rugat colegele acestuia ca doresc sa vorbesc cu dumnealui si a doua zi am primi mail Raspuns: \"Cand puteti sa ajungeti la sediul din Bld.Metalurgiei nr.77 in incinta service [EDITAT] o sa va lamuresc !\" deci cred ca nu mai pot spera in schimbarea situatiei.
Va rog sa ma sfatuiti ce mai pot sa fac.
Multumesc anticipat si va doresc o seara placuta!
Buna ziua,
ma numesc Alexandru si am doua surori.
Mama noastra cu pensie de 600ron, nu are locuinta deoarece a fost evacuata in 2002 de la adresa unde locuia chiriasa la I.C.R.A.L. in vederea retrocedarii catre proprietar a apartamentului.
Pana acum patru ani a locuit la sora cea mare iar acum locuieste la sora mai mica ce nu vrea sa o mai primeasca iar eu locuiesc intr-un apartament cu doua camere confort doi si am doua fete de 27 respectiv 28 ani si nu am spatiu pentru a o lua permanent pe mama.
Am hotarat cu sora mai mare sa cautam o camera cu chirie pentru mama iar la contributie nu vrea sa participe si sora mai mica.
Apelez la dumneavoastra, pentru a ma informa daca exista o forma legala prin care pot fi obligati toti copiii sa contribuie la intretinerea mamei in varsta si fara locuinta.
Va multumesc si va doresc o zi buna!