avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate brincova

Activitate brincova

Buna ziua, se poate face o conventie civila pt prestari servicii cu o companie din Italia? In ce conditii, si ce impozit am eu de platit la stat in urma bonusului respectiv? Multumesc. Mentionez ca activitatea mea se rezuma la merchandiser ocazional si in urma realizarilor primesc un bonus
2.2. Clauza de neconcurenta
2.2.1.In temeiul art.2l din Legea nr. 5312003, republicata, parlile convin de comun acord asupra
prezentei clatze de neconcurenta, prin care Angajatul se obligacape o perioada de 24 luni dupa
incetarea contractului sa nu presteze, in interes propriu sau al unui tert, activitati aflate in
concurenta cu cea prestata pentru Angajator, sub orice forma (contract de munca/alta forma de
colaborare) si in orice mod (direct sau indirect).
2.2.2. La sensul prezentei clauze, prin activitati concurentiale cu cele prestate la Anagator se
inteleg, in afara celor prevazute in fisa postului, urmatoarele:
* desfasurarea unui comert pe cont propiu prin constituirea unei societati comerciale cu acelasi obiectiv de activitate ca al angajatorului.
*Achizitionarea de actiuni sau parti sociale la oricare alte societati comerciale cu acelasi obiectiv de activitate cu cea a angajatorului.
Contactarea furnizorilor, beneficiarilor, clientilor angajatorului in nume propiu in vederea desfasurarii unei activitati concurentiale cu cea a angajatorului
*contactarea altor salariti ai angajatorului in scopul desfasurarii impreuna cu acestia a unei activitai concurentiale cu cea a angajatorului.
* Angajatul se obliga sa nu desfasoare activitati concurentiale, in intelesul prezentei clauze
in beneficiul urmatoarelor societati:...(sunt enumerate companiile)
*De asemenea, Angajatul se obliga sa nu desfasoare activitati concurentiale, in beneficiul altor
societati cu profil identic sau asemanator cu cele enumerate mai sus.
2.2.4. Cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunara este negociata si se stabileste la 50%o din
media veniturilor salariale brute din ultimile 6 luni anterioare datei incetarii contractului sau, in
cazul in care durata contractului de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor
salariale brute cuvenite acestuia pe durata contractlui.
*2.2.4.a In cazul in care Angajatul nu intra in posesia indemnizatiei de neconcurenta lunara pentru
o perioada de mai mult de 60 de zile succesive, intreaga clauza de neconcurenta de la punc 2.2
al prezentului contract devine nula de drept si nu mai produce efecte.
2.2.5. Perioada pe care clauza de neconcurenta isi produce efectele este de 24 luni de la incetarea
contractului.
2.2.6.Tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatilorsunt [...]. (aici nu a trecut nimic)
2.2.7. Aria geografica in care salariatul poate fi in reala competitie cu Angajatorul este
reprezentanta de judetele : toate judetele.
Incalcarea prezentei clauze va atrage
obligarea angajatului la restituirea indemnizatiei incasate drept contraprestatie a obligatiei de neconcurenta actualizata cu dobanda legala din momentul platii si pana la restituirea integrala
obligarea angajatului la plata unor despagubiri suplimentare reprezentand echivalentul prejudiciului produs prin incalcarea obligatie de neconcurenta Despagubirile nu vor putea fi mai mici de 30,000Euro

Asta este clauza, ma intereseaza daca ramane valabila dupa decesul unicului administrator
Multumesc!!
Clauza de neconcurenta mai este valabila acum, sau dupa ce se face mostenirea?! Multumesc.

Pe mine ma intereseasa ce fac eu acum, si daca mai sunt legata de clauza, tinand cont ca firma este in "aer", nu o mai administreaza nimeni, iar succesiunea poate dura mult, iar nu sunt dispusa sa astept
Are un singur copil major. Doar ca succesiunea dureaza cat de cat, eu in perioada asta, ce fac? Nu cred ca vreau sa lucrez mai departe cu mostenitorul....si nici el nu stiu daca este dispus sa duca afacerea mai departe...
Buna ziua! Deces unic administrator al firmei, eu unic angajat cu clauza de neconcurenta. Intrebarea mea este, se mai tine cont de clauza in acest caz? Iar eu cum pot sa imi dau demisia daca el era singurul administrator fara alti angajati, sau asociati? Mentionez ca firma avea contracte cu mai multe fabrici care in urma decesului administratorului respectivele fabrici nu au mai prelungit contractulactul cu firma la care sunt angajata.Deci....clauza mea mai este valabila daca firma nu mai lucreaza cu aceste fabrici? Fabrici mentionate in clauza. Multumesc.
Multumesc pt raspuns, dar nu vrea la notar, el ar vrea sa fie despartit dar sa nu plateasca pt ca se vaita ca n-are bani. Pe mine ma intereseaza ce fac eu?? Cum trebuie sa procedez, sa ma duc cu el sa depunem amandoi actele la judecatorie? Am mai intrebat daca parintii mei se pot muta cu mine, daca pot sa-i cer sa plece la maica-sa in conditiile in care a zis ca nu-l mai intereseaza nici o plata in casa ca el nu mai are servici...
Cine plateset toate taxele de divort?
Locuinta corespunzatoare are la mama lui, servici inca nu. Deci nici un venit. Doar doua carduri de credit cu ceva zeci de mii de euro credit, bani de care nici nu am stiut....Violent nu este, asa cum am spus mai sus, culmea acum se ocupa de copii mai mult ca oricand si asta ma sperie, ce urmareste?? M-am gandit ca daca tot este asa de hotarat sa divorteze ca nu ne mai suporta si chiar ma sicaneaza tot timpul si imi spune " hai ca te vad eu ce o sa faci cu doi copii singura", m-am gandit ca cel mai bine pt noi ar fi sa plece deja...de ce sa astepte o hartie..? Parintii mei ma ajuta f mult si ei vor sa se mute cu mine (in casa lor defapt) dar nu stiu daca e bine si daca nu poate el sa imi faca probleme? Trebuie neaparat sa mergem amandoi sa deschidem actiunea de divort?? Stiu ca doar prin notariat se poate asa, dar la noi e greu de crezut ca o sa fim de acord cu totul atata timp cat el a pus pe lista montarea aerului conditionat la manopera si vrea sa fie platit pt asta....multumesc din nou.
Buna ziua, stam in casa parintilor de 1 an, sunt casatorita de 6 ani (5 ani am stat la soacra) si avem doi copii 2 si 3 ani, Sotul meu asa dintr-o data a ajuns la concluzia ca nu mai poate trai cu mine si vrea sa divorteze. Ma tot impinge de la spate si ma intreaba cum vreau sa divortez. si sa mergem impreuna, in conditiile in care eu nu am asa ceva in cap si nici nu doresc. Dar el fiind asa de hotarat i-am spus sa se ocupe el de divort daca isi doreste asa de mult, eu nu am timp si nici bani. Intrebarea mea este: daca ajungem la proces imi trebuie neaparat avocat? ( eu am salariul f mic si nu imi permit), a facut o lista cat toate zilele cu ce vrea el sa ia din casa si tot ce a facut a pus ca manopera si vrea sa fie platit. A fost dat afara de la servici acum 2 sapt, bani nu mai aduce in casa, nu se mai ocupa de absolut nimic, doar de copii ( si asta asa dintr-o data a devenit f dragastos si atent cu ei) presupun ca a fost invatat de av lui. Ce pot sa fac in situatia asta? CUm sa procedez ca sa primesc un avocat din oficiu? Precizez ca el are mutatia facuta aici in casa parintilor mei, As putea sa-l dau afara?? Sau parintii mei se pot muta cu mine, chiar daca el mai sta aici? Se poate duce tata la poliie sa-l scoata din spatiu??? Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi si spuneti-mi cum sa incep nebunia asta...poate cumva sa castige prin instanta un copil?? Multumesc pentru sfaturi si ajutor, cu respect Mihaela.
Buna ziua, am fost inregistrata la standul cu promotii din hipermarket, insemnand nr bon, cnp, adresa, telefon...fara sa imi dau seama am pierdut/aruncat bonul. Dupa un timp am fost anuntata ca am castigat un ipad2 care este cam 2500lei si sincer n-as renunta la el, Am facut cerere ptr dulicat la respectivul bon dar nu vor sa imi dea, ca dureaza f mult, ca defapt nici nu au cum sa imi dea bonul...etc, motive! Intrebarea mea este: cum reusesc sa-i conving, sau care sunt caile legale de a intra in posesia unei copii a bonului de casa. Si asta cat mai repede ptr am doar 6 zile la dispozitie. Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos, cu toate ca mi se pare un pic ciudat sotul supravietuitor sa vina la mostenirea socrilor..cam asa ar fi, dar asta e...:D