avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate Negru_Marcela

Activitate Negru_Marcela

Buna ziua
As dori sa-mi raspunde-ti ce pot face in urmatoarea situatie:
Am succesiune facuta dupa titlu de proprietate si certifivat de mostenitor,
am masurat tarlalele conforma titlului dar un teren nu corespunde nr de tarla cu pozitionarea fizica.
Am depus cere la primarie pentru inaintatrea documentatiei la corectarea de titlu cu nr de tarla si parcela corect,dar primarul se poticneste si nu doreste sa-mi ofere acest drept deoarece sustine ca exista un contract de mana de vanzare cumparare pe acest teren intre socru si o terta persoana.
specific ca el nu a fact succesiune terenul fiind mereu pe bunici la lfel si titlul
Este mai legal un Contract fara nr de inregistrare sau in fata unui notar decat o succesiune legala dupa bunici si socru
Cum ma pot apara?Sunt prorietar dar imi imiedica punerea in posesie
Mulțumesc pentru informatie
Bună ziua
As dori sa-mi spuneți unde găsesc arhiva banckoop cluj
Am nevoie de un act pentru radierea ipotecii din CF
Răspuns la discuția Expropriere casa
Mulțumesc

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina a scris:

În cazul exproprierii unor clădiri cu destinație de locuință, evacuarea persoanelor care le ocupă în mod legal în calitate de proprietari și a chiriașilor al căror contract de închiriere a fost legal perfectat, înainte de înscrierea lucrării în planurile urbanistice și de amenajare a teritoriului, nu se va putea face decât după asigurarea de către expropriator a spațiului de locuit, potrivit legii, la cererea acestor persoane, în modalitatea prevăzută în hotărârea judecătorească de expropriere.

Raspunsul este nu, daca ati respectat procedura si termenele prevazute de lege pentru contestarea cuantumului despagubirilor.
Luati legatura cu un avocat din localitatea dvs., care stie ce are de facut in functie de faza in care se afla procedura de expropriere.


Răspuns la discuția Expropriere casa
Multumesc pentru informatie si promtitudine
As mai dori o informatie
Au dreptul sa ma evacueze inaintea finalizarii procesului ?
Evident ca eu nu am unde sa locuiesc asta ar presupune sa-mi iau chirie?
Răspuns la discuția Expropriere casa
Buna ziua
am si eu aceeasi problema CFR doreste sa ma exproprieze de casa
Rugamintea este sa-mi spuneti cum a-tiobtinut o valoare justa deoarece ce suma imi propun este derizorie
care au fost etapele exproprierii
MULTUMESC