avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate aura_pirva35

Activitate aura_pirva35

Buna seara. In luna decembrie firma la care lucram a redus din personal fiind trimiși in somaj. Conform contractului colectiv de munca, am beneficiat de cateva salarii compensatorii pe care am optat sa le primesc esalonat. Este normal sa-mi fie oprite din ele CAS, CASS cu toate ca eu sunt somer, deci numai sunt angajatul societății?
Va multumesc!
Buna ziua.
Acum o saptamana mi-a expirat contractul de munca dar nu mi -au dat sa semnez nici prelungirea,nici incetarea contractului . Avand in vedere ca am avut cativa colegi carora nu le -a mai prelungit nu stiu ce sa intampla.Nu am intrebat nimic,am zis sa astept.Este legal?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Executare
Am fost la biroul executorului si am semnat un acord prin care ma oblig sa platesc 300lei pe luna,spuneti-mi va rog poate acesta sa mearga mai departe cu executarea.,adica sa nu tina cont de acest acord.Va multumesc!
Răspuns la discuția Executare
Spuneti-mi ce este mai avantajos sa -i fac act de vanzare cumparare sau donatie?
Discuție Executare
Buna ziua.
Am avut un credit la banca pe care nu am mai putut sa-l platesc.Dupa 6 lunide cand nu am mai platit mi-a venit o instin
tare de la un executor ca in termen de 1luna trebuie sa platesc datoria plus cheltuieli de executare in valoare de 3300lei.Supuneti-mi ce mi se poate intampla avand in vedere ca acum nu am loc de munca si nu am sa le dau datoria ?Pot sa-mi ia masina care-i pe numele meu?Mai pot in momentul de fata sa-i trec masina pe numele fetei mele ca sa nu mi-o ia ?Va multumesc !
Discuție Probleme Banca
Buna ziua.
Am la o banca un cont de salariu in Euro,un cont in lei si un imprumut.Este legal ca atunci cand am o restanta sa-mi fie retrasi bani din contul de Euro?
Nu ar fi normal,avand in vedere ca e vorba de salariu,sa-ti retraga 30% din suma?
Va multumesc!
Discuție CAR
Buna ziua.
Sotul meu a lucrat la o societate timp de 30 de ani , fiind membru la CAR-ul acesteia. In urma cu 3 ani si-a schimbat locul de munca si de atunci incearca sa isi retraga fondul care s-a adunat la CAR , dar nu reuseste . De fiecare data cand il cauta pe domnul de acolo ,acesta gaseste diferite scuze si tot amana. Ce putem face,avand in vedere ca societatea respectiva a intrat intr-un proces de restructurare ?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Copie CI
Buna seara. Le-am trimis un e-mail in care le-am cerut cateva detalii referitoare la CI si mi-au trimis urmatorul raspuns :
" auswahl_ro@yahoo.de:
buna seara

in legatura cu nelamuririle dvs va raspundem urmatoarele:

1-copiile cartilor de identitate sunt cerute pentru a demonstra ca datele pe care ni le-ati furnizat anterior sunt corecte si nu ale altei persoane, pentru ca s-a intamplat ca multe persoane au dat datele altor persoane si atunci cand au fost chemati la preselectie acestia au fost respinsi;
2-datele din cartea de identitate sunt cerute pentru a fi verificate ca persoana respectiva sa nu aibe interdictie in ue;
2-aceste date de pe cartile de identitate sunt introduse in baza noastra de date si de multe ori sunt alese numeroase persoane fara a se mai prezenta la preselectie iar in aceste cazuri persoanele acceptate primesc direct acasa contractul de munca.

va multumim "




Singurele lucruri pe care le stiu despre aceasta sunt adresa de e-mail " auswahl_ro@yahoo.de" si numele persoanei de contact.
Va multumesc anticipat.
Discuție Copie CI
Buna ziua.
Am trimis CV-ul la o firma de recrutare pentru munca in strainatate acum o luna,iar astazi am primit raspunsul insa mi se solicita sa trimit prin e-mail o copie dupa CI.Daca firma se dovedeste a nu fi serioasa poate sa foloseasca copia dupa CI in alte scopuri?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Accident plata daune
Lorela a scris:

Cine l-a anuntat?A fost un proces?S-au facut expertize prin care i s-a stabilit culpa?Ce constatari s-au facut?Avem nevoie de mai multe detalii


Buna ziua.Revin cu cateva precizari.
A avut loc un proces,in urma caruia a fost gasit vinovat.Pana pe 2 februarie poate sa faca recurs , dar nu are nici un martor .Cum isi va recupera firma banii avand in vedere faptul ca el a ramas cu un handicap locomotor ? Ce pot sa ii faca pentru a-si recupera banii?
Va multumesc anticipat.