avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate RMD_82

Activitate RMD_82

Am fost la Asistenta contribuabili si am intrebat... Raspunsul a fost urmatorul: pentru fiecare perioada fiscala se calculeaza separat, chiar daca pe total an 2010 rezulta pierdere, se constituie rezerve legale, daca intr-una din perioade exista profit. Calculul se face raportat strict la perioada in care apare profitul, si se evidentiaza in declaratia aferenta perioadei respective, cu toate ca in bilant imaginea apare putin denaturata (pierdere, dar am constituit rezerve legale! ciudat nu?)
Răspuns la discuția cheltuieli sponsorizare

Daca se incadreaza in limita de deductibilitate...


Dar in care dintre cele 2 declaratii se evidentiaza (daca suntem obligati la depunerea de 2 decl 101), in cazul in care sponsorizarea a avut loc in trim 4 si la trim 4 depaseste plafonul, insa cumulat pe an 2010 nu-l depaseste?

Multumesc
Si eu am probleme cu constituirea rezervelor si acoperirea pierderii, daca cineva a aflat raspunsul intrebarilor noastre rugam sa posteze, ca vorba aceea "ma zbat ca pestele pe uscat"!

Multumiri anticipate!
Răspuns la discuția bilant firma suspendata
Intr-o situatie relativ similara ma aflu si eu, referitor la bilant 30.06.2010, si anume:
-firma suspendata mai 2009 si s-a obtinut regim derogatoriu
-nu s-au facut plati si incasari,
-nu s-au generat cheltuieli si venituri, ca rezultat la 30.06.2010 sunt pe zero (ca rezultat reportat (2008+2009) ct 117 sunt pe pierdere-daca e relevant)

Intrebarea e la F30 I. Date privind rezultatul inregistrat eu unde ma incadrez la unitati cu profit sau la unitati cu pierdere??

Multumesc
Acel prag de 30000 include si penalitatile?
Răspuns la discuția Inapoiere Certificat Constatator
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru rabdare!
Am priceput acum.
Asta inseamna ca trebuie sa restitui si Certificatul Constatator aferent deschiderii/autorizarii sediului expirat (dupa cum ma indrumati mai sus), iar daca acel Certificat nu e de gasit trebuie sa-l declar pierdut la ziarul local si sa atasez anuntul la dosar.
Răspuns la discuția Inapoiere Certificat Constatator
Situatia este urmatoarea sediul social a expirat si cu ocazia asta se va muta in alta locatie, unde vor avea loc doar activitati de birou. Nu se doreste autorizarea unei activitati CAEN, nici la sediu nici in afara sediului, societatea fiind in stand by in momentul asta.
De aici neclaritatea mea in legatura cu ce declaratii model trebuie sa depun la dosar si cine va putea sa le semneze, deoarece din veche "oranduire" (2 asociati) mai ramane un asociat care va deveni si administrator si noul asociat prin cesiune de parti sociale.
Asociatul care pleaca cedeaza partile noului asociat si administratia societatii vechiului asociat
In cazul schimbarii sediului social, cesiunii de parti sociale si a revocarii administratorului se inapoiaza Certificate Constatatoare ORC-ului. Cand Se foloseste Decl Model 3 din cazurile de mai sus?

Multumesc!
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Sunt novice in domeniul asadar va rog sa ma ajutati, ca nu mai stiu cum sa continui...

Am urmatoarea situatie la o societate comerciala cu 2 asociati:
- sediu social expirat
- revocare administrator(care e si asociat)
- numire administrator (celalalt asociat)
- ambii asociati si-au schimbat Cartile de Identitate, unuia i s-a modificat doar seria si numarul, iar celuilalt adresa si implicit seria si numarul CI.

Am inceput prin
- gasirea unui nou sediu social cu activitate de birou - contract de comodat, extras CF - in acelasi judet
- acord vecini si asociatie proprietari
- actualizarea Actului Constitutiv
- Aga - trebuie sa mentionez si in Aga schimbarea datelor de identificare a asociatilor?
... si aici m-am blocat, nu mai stiu cu ce sa continui, ce formulare (onrc) - cereri sau declaratii model trebuie sa intocmesc pentru ca sunt 4 modificari ... cum le rezolv pe toate, printr-o singura depunere?! :(

Multumesc frumos!