avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant firma suspendata

1.am o firma a carei activitate a fost suspendata incepand cu data de 01.02.2010.
am obtinut si regim derogatoriu pentru depunerea declaratiilor,dar daca nu sunt sigura daca la 30.06.2010 trebuie sa depun bilant? daca da acesta va fi facut pe baza balantei de la 31.01.2010?
2. stiti cumva cum se va evidentia impozitul aferent tichetelor de masa ,care va fi nota contabila?

multumesc
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 09:09, 3 August 2010
Aveti obligativitatea depunerii bilantului chiar daca firma are activitatea suspendata.
nu mai aveti nici o plata efectuata dupa suspendare?
da faceti bilantul dupa ultima balanta .
Intr-o situatie relativ similara ma aflu si eu, referitor la bilant 30.06.2010, si anume:
-firma suspendata mai 2009 si s-a obtinut regim derogatoriu
-nu s-au facut plati si incasari,
-nu s-au generat cheltuieli si venituri, ca rezultat la 30.06.2010 sunt pe zero (ca rezultat reportat (2008+2009) ct 117 sunt pe pierdere-daca e relevant)

Intrebarea e la F30 I. Date privind rezultatul inregistrat eu unde ma incadrez la unitati cu profit sau la unitati cu pierdere??

Multumesc
contabila va face bilantul dupa ultima balanta si automat din datele preluate
in formularul de bilant va iesi cum este contul 121-pierdere..:) dupa spusele d-voastra..nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant 2009 ( mod ce completare ct 117,129) lory_g lory_g Buna, Am o neclaritate in corelatia dintre inchiderea anului 2009 in contabilitate( ct 121,129,117) si completare bilant . Pentru o societate comerciala care ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)
Dividende claudiaP claudiaP Buna ziua, Care este suma care s epoate repartiz aca dividende la un SRL? Soldul contului 121 este SFC=52.126,19 lei, iar soldul contului este ... (vezi toată discuția)