avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate Ana 26

Activitate Ana 26

Sper sa ma puteti ajuta prin a-mi preciza cat dureaza procesul pe care doresc sa-l intentez societatii cu care am avut un contract pe perioada determinata, societate care nu mi-a achitat salariul aferent lunilor octombrie, noiembrie si decembrie.Fiind sportiv profesionist, am sesizat Federatia Sportiva in legatura cu sumele pe care nu le-am primit , aceasta din urma declarand contractul nul incepand cu 01.01.2012, insa nu a efectuat demersuri pentru obligarea clubului sportiv la plata restantelor financiare.Mi s-a spus ca doar instanta judecatoreasca poate obliga societatea la plata sumelor pe care mi le datoreaza, astfel incat intentionez sa intentez proces pentru recuperarea acestora, de aceea as vrea sa stiu cum ar trebui sa procedez si cat dureaza un astfel de proces. Multumesc!
Va multumesc mult! La urmatoarea "petrecere matinala" a vecinilor voi proceda cum ati sugerat.:D
Situatia a devenit insuportabila cu vecinii care ma trezesc in bubuituri in tavan si muzica insuportabila.Problema este ca asta se intampla zilnic de la ora 8:00 am si ma tem ca daca sun la politie o sa -mi spuna ca este interzis doar de la 22:00 pana la ; 8:00.Stiu ca art 28 din legea 61/1991 nu face referire la un interval orar ci spune ca este interzisa "tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma", astfel incat politia ar trebui sa raspunda reclamatiei mele.Ar trebui sa sun la politie?Multumesc.
Am inteles ca nu-i pot chema in judecata in baza legii 61/1991, dar exista un alt temei legal pentru initierea unei actiuni pentru obtinerea de daune morale avand in vedere stress-ul provocat si efectele sale asupra sanatatii?
Am scris zi ieri despre acest subiect insa nu stiu de ce nu a aparut pe forum. Problema este ca locuiesc la bloc si am niste vecini care, zilnic, incepand cu ora 8 am asculta muzica foarte tare, din cauza caeia ma trezesc fortat la aceasta ora. Avand in vedere faptul ca asta se intampla de cateva luni, iar odihna mea a avut serios de suferit, inclusiv starea mea de sanatate a avut de suferit din acest motiv.In legatura cu starea de sanatate exista acte medicale doveditoare ale acestui fapt. Am incercat sa vorbesc cu vecinii si mi-au spus ca e dreptul lor sa asculte muzica si ca vor continua in felul asta, de aceea ma intereseaza daca as putea sa ii dau in judecata in baza legiii 61/1991 sau ce alte mijloace legale am la dispozitie(stiu ca pot chema politia sa le dea amenda) ca sa pun capat definitiv acestei situatii nefericite. Va rog, astept un raspuns cat mai curand.Multumuesc.