Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Confuzie legata de art 28 din legea 61/1991.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Confuzie legata de art 28 din legea 61/1991.

Situatia a devenit insuportabila cu vecinii care ma trezesc in bubuituri in tavan si muzica insuportabila.Problema este ca asta se intampla zilnic de la ora 8:00 am si ma tem ca daca sun la politie o sa -mi spuna ca este interzis doar de la 22:00 pana la ; 8:00.Stiu ca art 28 din legea 61/1991 nu face referire la un interval orar ci spune ca este interzisa "tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma", astfel incat politia ar trebui sa raspunda reclamatiei mele.Ar trebui sa sun la politie?Multumesc.
Buna ziua !
Puteti sesiza politia in temeiul legii 61/1991actualizata si modificata( prin Legea nr. 265/2004, Legea nr. 355/2004, Legea nr. 234/2008 publicata in MOF nr. 750 din 06/11/2008), art.2, al.(1), pct.28("tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma).
Ceea ce spuneti dumneavoastra cu incadrarea in intervalul orar 22.00- 08.00, se regaseste la acelasi art, la pct.29.
Cu stima !

Sunati la politie la 112, la orice ora si solicitati ajutorul.
Nimeni de la politie nu o sa va intrebe de articolele din lege.
Eu am facut acest lucru si-au venit, au inervenit, le-au dat un avertisment si de atunci am liniste cu chiriasii.
Va multumesc mult! La urmatoarea "petrecere matinala" a vecinilor voi proceda cum ati sugerat.:D