avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate victoria75

Activitate victoria75

Exista posibilitatea sa se incheie actului de vanzare cumparare in forma autentica pentru cei care au antecontracte pentru prima categorie de creditori, iar a doua categorie poate opta pentru un apartament din cele care vor ramane libere?
O firma care are in proprietate 3 blocuri cu 122 de apartamente a intrat in insolventa.Suntem 100 de creditori inscrisi la masa credala:
1. unii cu antecontracte pe apartamente, (dar inscrisi la masa credala cu dublul avansului deoarece exista o clauza in acest sens)
2. altii cu hotarari definitive prin rezolutiunea antecontractelor ,
Am rugamintea daca imi poate spune cineva care sunt variantele de impartire a bunurilor pentru cele doua categorii de creditori, avand in vedere ca se face evaluarea apartamentelor de catre administratorul judiciar.
Ce optiuni poate avea fiecare creditor?
Multumesc anticipat!

Intradevar de pe portalul instantei am aflat de aceasta cerere si la obiectul cauzei scrie ordonanta presedentiala.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Imi puteti spune va rog si ce pot face eu ca si creditor in situatia in care firma debitoare deschide procedura insolventei prin ordonanta presedentiala?
Multumesc!
Buna seara,
Va rog imi puteti spune daca se poate deschide procedura insolventei prin ordonanta presedentiala?
Discuție drept de sedere
Buna ziua,
As dori sa stiu daca un cetatean non UE poate cumpara o proprietate (locuinta) in Romania si astfel sa obtina si drept de sedere.
Multumesc anticipat!
Sora mea a avut un credit bancar fara garantii pe care nu a putut sa-l mai achite.Are domiciliul la parintii mei care sunt proprietarii imobilului.Au primit instiintare in cutia postala ca se incepe executarea silita inpotriva surorii mele.
As dori sa stiu daca executorul poate inventaria bunurile parintilor mei si daca ar avea dreptul sa intre in locuinta, avand in vedere sa sora mea nu mai locuieste la parintii mei,dar are domiciliul in buletin inca aici?
Multumesc anticipat!
Multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra!
Multumesc mult pentru raspuns!
Am fost la DIICOT undeva prin februarie si am solicitat sa discutam cu procurorul care ancheteaza cazul, insa mi s-a raspuns ca nu este in institutie si daca dorim sa aflam informatii referitoare la dosar sa adresam o cerere scrisa. De asemenea, procurorul de serviciu mi-a precizat ca de la data la care s-a schimbat procurorul sef de directie, politica institutiei este ca toate informatiile sa fie comunicate in scris petentilor, astfel incat am lasat o cerere in care am solicitat sa fim informati cu privire la numarul de dosar al cererii si stadiul sau de solutionare. In acest moment nu cunoastem numele procurorului care se ocupa de acest dosar, si nu l-am putut contacta in mod direct.
Am primit raspuns dar doar nu se specifica numarul dosarului (deoarece nici acest lucru nu stiam) si ca dosarul este in cercetare.
Suntem un grup care am depus o plangere penala la DICOT impotriva unor persoane acum um an de zile.DICOT-ul mi-a confirmat in scris ca aceasta plangere a primit un numar de dosar.De un an de zile de la depunerea plangerii, niciunul dintre noi nu am fost chemati la audieri si nu stim absolut nimic.
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi ce as putea face si ce parghii exista pentru a afla ceva de acest dosar?
Multumesc anticipat!