avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate lulu82

Activitate lulu82

buna seara!am o intrebare,in urma divortului cei 2 minori mi au revenit mie in cresterea si intretinere.momentan eu sunt plecata din tara.pot sa iau copii cu mine in grecia fara sa trebuiasca acordul tatalui.mentionez ca in hotararea judecatoreasca nu exista un paragraf cand poate tatal sa vada copii pentru ca nu a facut o cerere ,de fapt nu a avut asemenea pretentie
buna seara!am o problema si poate reusiti sa ma ajutati dandu mi cateva sfaturi.anul trecut am facut o plangere penala pentru neplata pensiei alimentare,pentru cei 2 copii minori care sunt in cresterea si intretinerea mea.fostul meu sot nu a platit pensia alimentara de 2ani de zile.procesul a intrat pe rol in decembrie anul trecut eu momentan eu sunt plecata din tara.am imputernicit un avocat sa ma reprezinte.dar avocatul meu imi tot amana procesul pe motiv ca nu l gaseste pe fostul meu sot ,si ca acesta poate face recurs la proces si sa pierd procesul.ce sanse am sa castig procesul?am toate actele la dosar de cand am primit primii bani si pana s a oprit de pe statul de plata caci fostul meu sot si a dat demisia din aceasta firma

procesul se tine in romania noi suntem in grecia aici ne am despartit .dupa despartire ea s a mutat cu concubinul intr un apartament cu 3 camere in care mai locuiesc si altii adica sunt 6 persoane nu are un venit singurul venit declarat chiar de ea este de la concubin si nici casa in casa in care locuiesc nu au forme legale nici macar un contract de inchiriere.in urma expertizei acestia au specificat ca nu sunt conditii tocmai prielnice de crestere si educare a unui minor.apoi au venit si la mine unde locuiesc cu forme legale(contract de inchiriere pe termen nelimitat),singur intr un apartament cu o camera,cu toate utilitatile.specific si ca sunt angajat cu forme legale.cu toate acestea domnul judecator crede ca e de cuviinta ca fetita trebuie sa creasca langa mama
buna seara !astazi s a dat decizia de desfacere a casatoriei in care fetita noastra ia revenit mamei.cu toate ca expertiza sociala a declarat ca nu are tocmai conditii de crestere a fetei neavand un servici si tot venitul il aduce concubinul acesteia iar in apartamentul cu 3camere locuiesc 6persoane.ce sanse mai am eu sa mi revina tutela minorului prin apel.indrumati ma ce sa fac?
cate zile de preaviz sunt obligata sa am la un contract individual de munca pat-time(4ore pe zi)
Discuție demisie
buna seara!lucrez la o societate comerciala (market) de 5 ani si 8 luni in care nu m i s a facut contract de munca pana anul trecut in noiembrie in urma unui control itm.in contract nu se specifica orele decat un salariu de 360ron.pe 18 .02.2010 mi am depus demisia. i s a comunicat ca pot fi libera abia pe 20.03.2010.cate zile de preaviz sunt obligata sa stau?