Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei alimentare

buna seara!am o problema si poate reusiti sa ma ajutati dandu mi cateva sfaturi.anul trecut am facut o plangere penala pentru neplata pensiei alimentare,pentru cei 2 copii minori care sunt in cresterea si intretinerea mea.fostul meu sot nu a platit pensia alimentara de 2ani de zile.procesul a intrat pe rol in decembrie anul trecut eu momentan eu sunt plecata din tara.am imputernicit un avocat sa ma reprezinte.dar avocatul meu imi tot amana procesul pe motiv ca nu l gaseste pe fostul meu sot ,si ca acesta poate face recurs la proces si sa pierd procesul.ce sanse am sa castig procesul?am toate actele la dosar de cand am primit primii bani si pana s a oprit de pe statul de plata caci fostul meu sot si a dat demisia din aceasta firma

aveti toate sansele sa castigati. chiar daca in prezent fostul sot nu lucreaza, el va fi obligat la plata retroactiva pe ultimii doi ani a pensiei de intretinere, pensie raportata la nivelul salariului minim pe economie.
Spuneti ca ati facut plangere penala pentru neplata pensiei.
Ce rezolutie a dat procurorul?

Art. 305 Cod penal:
lit. c) neplata cu rea-credinta, timp de doua luni, a pensiei de intretinere stabilite pe cale judecatoreasca, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.
A se retine "cuvintele cheie" : cu rea credinta....
Chiar daca "il gaseste", daca acesta nu lucreaza inseamna ca nu din rea credinta nu trimite bani pentru copii...

Sunteti in strainatate... Copiii sunt cu dv, de ziceti ca sunt "in grija dv" ?

Daca fostul sot nu e de gasit... ce sa faca avocatul? Ca n-o sa angajeze un detectiv particular pe banii lui...
ma scuzati ca intervin,sunt divortata de 3 ani si la 11 iunie 2008 judecatoria brasov a hotarat o pensie de 400 de euro pe luna pt cele 2 minore care sunt in grija mea.Fostul sot nu a platit nici macar un leu si lucreaza in anglia,unde este acea lege care spune inchisoare?pt ca el traieste bine in uk pe cand eu cresc copii din greu,de ce nu il poate gasi?am facut plangere penala de 2 ani si nu se intampla nimic,mi se spune ca nu-l gaseste dar nici nu-l cauta.ce sa fac,sa-l caut eu ?de ce nu se aplica legea si in cazul lui?parintii lui sunt in romania,de ce nu sunt obligati sa dea informatii despre fiul lor care se sustrage de la plata pensiei?se pierd acesti bani sau am vrio sansa in viitor sa-i obtin?sunt peste 12 mii de euro...va rog sa-mi raspunde-ti..maria
Doua intrebari:
1. Pe ce baza a stabilit instanta pensia de intretinere la 400 euro?
2. Daca fostul sot lucreaza in Anglia, cum de pensia de intretinere a fost stabilita in euro cand moneda de plata in Anglia este lira?