avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate filofteia radu

Activitate filofteia radu

Discuție Masina avariata
fiul meu transporta un prieten pe bancheta din spate a masinii a coborat cateva minute pt a intra in magazin,prietenul de pe bancheta din spate a urcat la volan si a plecat avariind masina la cativa metri,nefiind victime nu am anuntat politia ne-am inteles sa repare masina in termen de 90 de zile luindu-i si o declaratie cu martori.Dupa accident am facut o constatare pentru reparatia masinii. Termenul a trecut deja.Ce pot face in continuare?
am beneficiat de pensie de invaliditate pana in martie 2011,am facut contestatie pentru o alta expertiza.Asigurarea de sanatate este valabila pana la rezolvarea contestatiei?
Studenta cu sit.neincheiata datorita unei greseli,a cui?nimeni nu ma lamureste.la unul din ex. figurez absenta,in schimb am nota 10.Problema se rez.la inceperea anului univ.dar,pana atunci se face o situatie a studentilor(buget si taxa)si pot pierde locul la buget.Dovada ca am fost prezenta la ex. o detine prof. univ. respectiv, cu care se poate lua legatura la inceperea anului univ. dar pt. mine va fi prea tarziu.Cum pot rezolva situatia asta pana nu incep cursurile anului universitar?:help:
Discuție partaj
Intr-o relatie de concubinaj de 20 de ani din care rezulta si un copil(acum major)se face un partaj in mod egal chiar daca bunurile sunt pe numele unuia dintre parteneri si dobindite impreuna?
Discuție spor de vechime
am lucrat 20 ani la o societate unde primeam 20%spor de vechime,societatea s-a inchis si am ramas in somaj,la o luna de zile m-am angajat la alta societate aici nu se da spor de vechime.Vreau sa stiu si eu nu toate societatile trebuie sa acorde sporul de vechime in functie de vechimea fiecaruia in munca?
Răspuns la discuția pensie inv.gr3
multumesc pt raspuns.=D>
Discuție pensie inv.gr3
Am 43 de ani o vechime in cartea de munca de 21ani sunt in pensie de boala din martie 2009gr.2pana in septembrie 2009.Din sept.pana in momentul de fata am gr.3.Cum se va calcula vechimea la pensia de gr 3?
cineva a gresit?de obicei cine greseste plateste.Vina mea este ca m-am imbolnavit si deja m-am axat pe un buget stabilit prin lege,lege pe care desi nu o cunosc,concret este faptul ca am negru pe alb stampilat si semnat de casa de pensii.CINE E DE VINA?
in 24.03.2009 mi s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2 de 445 lei, am primit lunar 468 lei la revizuirea din 28.09.2009 mi s-a acordat gr.3 urmand sa primesc in continuare 468 lei,astazi 12.03.2010 am primit o decizie prin care ma instiinteaza ca drepturile stabilite incepand cu 01.10.2009 sunt de 430 lei.Debitul urmand sa fie recuperat in continuare.ESTE CORECT?ce prevede art.187(4)din LG19/2000?