avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate carmen b.

Activitate carmen b.

intrebarea mea in momentul de fata va deveni povestea mea....revin pentru a nu stiu cata oara...sunt hartuita de fostul sot(divortata de 3 ani)in urma cu doi ani am fost taiata de el,am depus plangere penala,dupa un an jumate am primit acasa o instiintare cum ca individul a fost scos de sub acuzatia de tentativa de omor si incadrat la agresiune.Dupa inca o luna am primit o citatie de la o sectie de politie.Odata ajunsa acolo,mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa aduc martori...singura persoana ce-mi putea fi martor este o doamna in varsta careia ii e frica si de umbra ei si care s-a dat la o parte...astfel incat,mi s-a spus ca in lipsa probelor,se va dispune inchiderea cercetarii penale!!!Am dat si am semnat chiar si o declaratie in fata politistului cum ca sunt de acord cu sistarea anchetei in lipsa de dovezi!!!!Un alt caz,o alta ancheta,de data asta inceputa in luna august...atunci,in prezenta unui echipaj de politie solicitat de mine la 112,a parintilor lui si celor doi copii ai mei,am fost batuta in mijlocul orasului,in vazul tuturor....martori de asta data am avut,cei 3-4 politisti sositi exact in clipa cand s-a napustit asupra mea,plus maica-sa...am citit chiar declaratia politistilor,spunea clar cum si ce s-a intamplat si cum s-a petrecut totul.Am facut plangere penala,politia a inaintat-o parchetului,si azi am primit o instiintare prin care mi se spune ca individului i s-a aplicat o sanctiune administrativa in valoare de 300 lei si s-a dispuns incetarea urmaririi penale,intrucat individul a fost cooperant si sincer si nu are cazier.....sa va spun eu cum a fost cooperant????mai e nevoie?????Ce naiba sa mai fac????La ce usi sa mai bat si in ce lume????Nu dispun de bani,asta inseamna ca trebuie sa fiu huiduita,hartuita,batuta si mai stiu eu cum?????Ce mai pot face???O contestatie ar rezolva ce????Ce sa astept????????Pana cand toate???Mi-a facut atatea,si nu doar mie,si e curat ca lacrima!!!!!
orice as face imi pare in zadar...nu-mi mai gasesc cuvinte....cred ca am obosit:(
va multumesc oricum ca mi-ati dat din timpul vostru timp mie....
sa aveti o luna decembrie superba cu sanatate,bucurii si sarbatori de vis:)
pentru el ''s-a terminat'' va fi in clipa in care eu nu voi mai respira............................
ori eu....eu nu stiu unde sa mai caut....pentru ca ma lovesc iar si iar de aceleasi si aceleasi institutii si persoane corupte pana peste cap........cum spuneam,chiar sunt un om simplu.....mult mult prea mic si neinsemnat in lumea asta...........
''Indicati martorii politiei sau organului unde veti formula plangere.
Acestia vor fi chemati sa declare realitatea.
Daca nu vor declara adevarul,aveti dreptul sa va indreptati impotriva lor cu plangere penala pentru marturie mincinoasa.''
in cazul in care nu m-am facut suficient de bine inteleasa....in primul rand oamenii il stiu pe individ periculos si se tin cat pot de departe de dansul,iar in al doilea rand,eu una nu as putea,in incercarea de a-mi rezolva problemele,sa fac rau oamenilor ce m-ar putea ajuta,in cazul de fata martorilor....i-as expune mult mult mult prea mult pe ei si oamenii lor dragi......
dap....ati fost suficient de explicit domnule avocat,si avand in vedere ca v-ati lovit de o chestie asemanatoare....nu pot decat sa va multumesc ca mi-ati raspuns in incercarea de a a ma ajuta...faptul ca si dumneavoastra ati concluzionat ca politia isi doreste sa stea deoparte mie imi spune mai mult decat suficient...concluzia mea este oricum aceeasi de ceva timp...si anume ca traim intr-o lume corupta unde primeaza banul,jmecheria,ilegalitatile....nu conteaza ca suntem suflete nevinovate,nu conteaza ca platim ce nu am facut....nu....poate voi fi la un moment dat un simplu subiect pentru stirile de la ora 5....de ce ar interesa pe cineva?de ce ar durea pe cineva ca doua minunatii de copii vor ramane ai nimanui???this is it,din nefericire pentru mine!!!!!!!
uff,ca nici nu stiu cu ce sa incep...este o intreaga poveste...tot haosul asta a inceput cu aproape 4 ani in urma....de atunci,din aproximativ 3 in 3 luni,individul apare si face rau...de ce nu lucrez?in urma cu 2 ani am lucrat intr-o sucursala a unei banci unde a venit,a distrus si mi-a tras si mie o mama de bateie de fatza cu toti angajatii...mi s-a reziliat contractul,iar individul cu siguranta s-a inteles cu mai marii bancii,altfel nu imi explic cum de nu a avut nimic de tras de pe urma acelei fapte...in primul rand pentru ca a distrus birouri si calculatoare....in fine,cum am spus,sunt multe de spus...m-am angajat dupa aproape un an la o firma de contabilitate,a aflat unde,a inceput sa vina acolo,s-a imprietenit cu seful si restul angajatilor,si facea aproape zilnic parte din decor....am decis ca cel mai bine e sa renunt,fiind tot timpul sub atenta-i supraveghere....intr-un final,am decis ca cel mai bine e sa ma mut din oras,in speranta ca astfel voi scapa....eh bine,am facut-o,stau acum la 50 de km de dansul,dar isi face aparitia si aici cand mi-e lumea mai draga,are masina personala si bani,deci isi permite omul .....revenind la plangerea penala pt tentativa de omor....am primit dupa 1 an o instiintare prin care mi se aducea la cunostinta ca individul fu scos de la tentativa de omor si incadrat la agresiune....m-am interesat si mi s-a spus ca e posibil sa dureze ani pana dosarul ajunge in instanta....acum o luna insa am fost chemata la o sectie de politie unde mi s-a spus de un domn politist ca i-a venit dosarul(de unde nu stiu,pt ca,desi am intrebat,am primit raspunsuri evazive)si ca dansul are termen 5 zile sa-l solutioneze....5 zile in care eu trebuia sa-mi caut un martor si sa il conving sa vina in instanta....doamna ce imi putea fi martor este o doamna in varsta de aproape 70 de ani ce locuieste pe scara cu individul si care il stie capabil de orice....ii e teama....mai ales ca locuieste si cu fiul si nepotica dansei....cum as fi putut sa o expun?am spus ca e capabil de orice....(pot atasa o fotografie sa vedeti de ce a fost capabil,atunci poate ma veti crede,intelege....)este un tip cu bani proveniti din tot felul de igalitati,care cumpara cam tot ce-si doreste,inclusiv oameni,politisti,oameni sus pusi.....e greu de crezut?nu cred,ca doar stiti in ce lume traim si cu ce ne confruntam....si...coruptia,cu parere de rau o spun,e la loc de cinste.........are n politisti care ii sunt cei mai buni prieteni,avocati,medici,bla bla....are permis port arma,inclusiv arma,desi un om care seamana teroare,din punctul meu de vedere,are clar probleme psihice!!!si atunci cum l-a dobandit???striga sus si tare ca mai marele politiei din judetul in care am locuit este prietenul lui cel mai bun...avand in vedere cate rele a facut si cazierul ii e inca curat....ma pot indoi ca nu e asa???sa va mai spun ca tot cu un an in urma a lovit un om,a tras chiar in el,a fost prin ziare cazul,pe posturile locale,deci cu politie si tot tam tamul si e liber ca pasarea cerului si in plus absolvit de orice culpa???cum spuneam,daca ma apuc sa insir inseamna sa dorm in fata pc-ului....am vrut doar sa expun cateva din atatea probleme cu care ma confrunt ca sa intelegeti de ce ma aflu in imposibilitatea de a actiona.....am fost sfatuita sa fac cazul public...inseamna sa expun si mana de oameni ce-i am alaturi....si nu e drept pt ei...am o mama,doi frati,nepotei.....ei ar fi direct vizati.....sa va mai spun ca a dat foc casei mamei mele?si ca mi-am retras plangerea de frica???ca am stat o saptamana in spital dupa episodul cu banca si la fel,mi-am retras plangerea????si de ce credeti???sau ca micutzul meu s-a imbolnavit de atatea cate a trait,vazut si simtit????eu una nu vad iesirea,si asa cum am spus,parca stau cu bratele deschise sa-mi primesc poate moartea....acum am revenit pe forum pentru ca imi este teama pentru ce s-ar intampla cu omul ce ma iubeste si care a ales sa-mi fie,dincolo de toate relele ce se abat asupra-mi...,e un om cuminte,un artist,un om ce cunoaste linistea,iar daca tampitul de X s-ar napusti asupra-i,l-ar termina psihic....
va multumesc,domnule avocat...
cu tot respectul!
va spun ca am zeci de oameni ce au asistat la toate agresiunile ce le-a napustit individul asupra mea,dar toti se tem de el si bat in retragere!chiar si avocatul ce l-am angajat pentru tentativa de omor era speriat,si a predat chiar dosarul unei tinere avocate ce din nefericire,a murit intr-un tragic accident....!!!!si tot din din nefericire,de asta data, pentru mine si pentru cei doi copilasi ai mei,imi astept moartea,o primesc chiar cu bratele deschise,pentru ca organele abilitate sunt fie corupte,fie incapabile sa ia masuri?????!!!!!!!!!!!!
cu tot respectul,domnule avocat....mi se cer marori....de unde sa-i iau?ca nimeni nu se baga!!!!reamintesc...in urma cu doi ani am fost taiata de el,am ditamai cicatricea,certificat medico legal,bla bla,am depus dosarul in termen,s-a taraganat totul,iar in urma cu aproximativ o luna,dupa aproape doi ani, am fost chemata la sectia de politie unde am fost sfatuita sa-mi retrag plangerea in lipsa de martori,politistul avea o saptamana la dispozitie sa solutioneze cazul si pentru ca nu am avut martori,ghici ce!!!!!!!Si in plus,nu-mi permit sa angajez un avocat...eu nu am un job tot din cauza lui,drept pentru care....e lesne cred de inteles de ce ma aflu in imposibilitatea de a actiona....
am sa va rog sa ma ajutati....sunt divortata de 3 ani,dar fostul sot nu-mi da pace sub nicio forma...am fost agresata in nenumarate randuri si el nu a platit pentru nimic,desi am facut plangeri penale,pentru ca eu nu am avut martori(sau mai bine spus pt ca desi au fost oameni ce au vazut ce s-a petrecut,au preferat sa stea deoparte,fiindu-le teama de individ...)in urma cu cateva zile ma aflam lin vizita la parintii mei impreuna cu fiul si viitorul meu sot.Individul a trecut pe strada si ne-a vazut masina....Cu timp in urma m-a amenintat in fel si chip ca va face tot posibilul sa afle de unde este iubitul meu si sa-i faca rau...acum,stiind nr masinii,cu siguranta ii va fi usor sa ajunga la el....ce as putea face avand in vedere ca e in stare de Orice,si va rog sa ma credeti,cand spun asta chiari nseamna ORICE!!!Ma gandesc acum....daca ii va da foc masinii in fata blocului???Daca il va prinde pe acesta sa-l bata sau mai stiu eu ce sa-i faca???Daca va pune pe cineva sa ne faca rau????Ce masuri pot lua?La cine sa apelez????Ce pot face???SUNTEM TERORIZATI DE EL....A DAT FOC CASEI MAMEI MELE,EU SUNT TAIATA DE EL,AM FOST LOVITA DE EL DE N ORI CUM AM MAI SPUS,ULTIMA OARA IN LUNA AUGUST....VA ROG DIN SUFLET,AJUTATI-MA........MULTUMESC:((((((((