avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate misulino

Activitate misulino

Multumesc mult. Asa cum am scris, eu am doua analize total opuse ca rezultat: una realizata la un laborator de stat acreditat RENAR (care a efectuat si antibiograma din care reiese ca stafilococul e sensibil la Zinat) si alta realizata la laboratorul particular aflat la parterul spitalului (si care constata absenta oricaror bacterii). Fireste laboratorul de stat mi-a facut si o examinare nazala din care a reiesit ca stafilococul a fost luat din spital.
Pai asta fac! Caut un asemenea avocat. Multumesc mult!
Chiar credeti ca acreditarea RENAR este facultativa? Laboratorul de analize dintr-un spital e normal sa fie privat si sa nu fie acreditat RENAR? Ce interes ar avea Laboratorul "X " SRL sa loveasca in gazda sa?
Acreditarea laboratoarelor de analize medicale conform SR EN ISO 15189:2007 este cerinta obligatorie pentru laboratoare pentru a contracta servicii medicale cu casele de asigurari de sanatate. In fapt, RENAR certifica acuratetea determinarilor realizate in laborator.
Oricum, ati inteles gresit: existenta unui stafilococ auriu se determina, nu se interpreteaza. Exista sau nu exista! Plaga mea arata la 25 de zile de la operatie absolut mizerabil, iar chirurgul nu stie altceva decat sa-mi spuna ca e normal si ca trebuie sa mai dau cu betadina...
Chirurgul a luat de bun doar rezultatul laboratorului de analiza (particular) cu care colaboreaza spitalul. Mi-a spus ca ma voi vindeca si ca rana/plaga evolueaza normal... Nu am de ce sa mai merg la ei. Plaga arata ff urat, iar cu betadina pot sa-mi dau si acasa. Referitor la sesizarea catre spital, o voi face dupa ce voi repeta zilele viitoare analizele la alte 2 laboratoare independente. Spitalul oricum va spune ca "pacientul e de vina!" Asa cred. Ideea mea era de a fi vazut de o comisie independenta, neutra, avand in vedere ca plaga arata f rau la distanta de 25 de zile de la operatie.
Multumesc. Asta voi face, Voi repeta analizele in alte doua locuri, doar ca (sfatuit de cei care au depistat stafilococul) am inceput sa iau antibiotic. Voi vedea ce va iesi la analiza. Plaga arata foarte urat; am inceput de 2 zile sa o fotografiez pentru a avea si un istoric in imagini.
In urma cu 3 saptamani am fost operat la un spital de stat din Bucuresti de granulom, dupa ce in octombrie 2017 fusesem operat in acelasi loc (zona inghinala) de acelasi medic tot de granulom ( in urma unei operatii de hernie inghinala facuta la un alt spital de stat in 2014).
La 4 zile de la operatie am fost externat, apoi am constatat ca plaga nu arata deloc bine; totul culminand cu o hemoragie puternica petrecuta la o saptamana de la operatie, fiind obligat sa chem salvarea pentru a opri sangerarea (a urmat inca o zi de internare intr-un alt spital de stat!). Pentru ca rana arata foarte rau, am fost foarte des la medicul care m-a operat. Acesta imi spunea mereu ca o sa se inchida, ca nu trebuie sa exagerez, ca trebuie sa stau linistit...
In data de 28.06.2018 am fost la un Laborator de stat acreditat RENAR care mi-a dat (peste cateva zile) rezultatul: "prezent stafilococ coagulazo-pozitiv hemolitic; absenta flora microbiana anaeroba". La cateva zile distanta, in 02.07.2018, la insistentele mele, medicul chirurg care m-a operat mi-a luat proba bacteriana. Rezultatul primit in 06.07. 2018 a fost : flora microbiana absenta, levuri absente. Analiza realizata in spital era efectuata de un laborator privat, gazduit la subsolul cladirii, ale carei interpretari nu sunt acoperite de acreditare RENAR. Pe scurt, plaga arata foarte urat, moralul meu e la pamant... Ce ma sfatuiti sa fac din punct de vedere juridic?
Buna ziua!
Am o firma din 1993 unde sunt si Administrator (actionar 50%) si salariat.In ce conditii pot beneficia de somaj.Trebuie sa suspend firma ?care este ordinea exacta a intrarii in somaj?Daca am 1000 Ron salariul brut cam ce indemnizatie as avea?Multumesc