avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate cristian m 1980

Activitate cristian m 1980

Răspuns la discuția 25000 Euro pentru someri
dvs umblati dupa cai verzi pe pereti.De ce spun asta simplu spre ex.daca doresti un program in agricultura sau zootehnie ca sa indeplinesti un punctaj cu care sa poti fi eligibil iti trebuie cam 20 de ha pamant arabil 10 ha pasuni fanete sau un alt ex.ai nevoie de vreo 40 capete bovine sau 400-500 capete ovine asa ca.....cine are atata pamant sau animale poate obtine un asemenea fond cine nu......
Răspuns la discuția imprumuturi pentru agricultura
Daca nu dispuneti de ceva fonduri nici nu are rost sa va interesati deoarece majoritatea proiectelor sunt cofinantate adica ei dau jumate tu pui cealalta jumate.Asa ca s-ar putea sa va pierdeti timpul.
se vor acorda subventii pe aceleasi nr de animale ca anul trecut ma refer la bovine.Nu se vor mai acorda subventii pt carcasa de porc fermelor autorizate si nici carcaselor de pui provenite tot din ferme autorizate acestea fiind considerate ajutoare de stat.
dvs.nu puteti beneficia de suma pt 40 de bovine datorrita faptului ca in momentul aderarii
Romaniei la U.E. sa negociat ca se va acorda subventie 3 ani consecutiv la aceleasi nr.de capete bovine avute in anul 2007ex.in 2007 ati avut 5 capete pe care le-ati vandut veti beneficia in continuare de plata subventiilor pana in 2010.Un alt ex.ati avut 7 capete in 2007 acum aveti 50 intre timp le-ati cumparat nu veti beneficia de subventie decat pe cele sapte capete avute atunci.NU-i corect dar e tipic romanesc.N-are nicio treaba cu med.vet. nu va poate ajuta daca nu ati avut animalele in 2007 chiar daca ele or mai fi fatat intre timp nu le puteti baga la subventie.
Discuție somatie plata
in luna dec 2009 am avut un termen de judecata intru-un proces cu statul roman in vederea recuperarii unor sume de bani restante pt.plata unor servicii efectuate si neplatite de stat.Sa amanat in 13 ianuarie 2010 sentinta fiind de somatie plata a statului roman fara cheltuieli de judecata procesul fiind fond.M-ar interesa in cat timp de la data emiterii sentintei statul poate face recurs,sau in cazul in care nu face recurs in cat timp imi voi putea incasa banii cuveniti:((Multumesc.
Sal.in luna Ian.2009 am semnat un contract cu o societate pt.furnizarea serviciilor de internet cu durata de un an fara a fi penalizat in niciun fel in cazul rezilierii contractului mai devreme de data incheierii contractului.Dupa aprox. 8 luni nemultumit de calitatea serviciilor oferite am decis rezilierea contractului.M-am dus la societatea respectiva le-am comunicat dorinta mea,ei au spus nu este nicio problema.Nu am mai primit nicio factura vreo 3 luni.Dupa aceste luni vine un domn si imi spune ca este de la o noua societate de furnizare a internetului care a cumparat vechea societate cu care eu am avut incheiat contractul. Eu refuz semnarea unui nou contract cu aceasta societate,in trecut avand unele probleme cu dansii.Dupa alte 2 luni primesc o factura pentru toate lunile in care nu am mai avut internet de la noua societate.Bineinteles surprins sun la nr.de pe fact.si acolo stupoare,o duduie pe un ton arogant imi spune ca ei au cumparat vechea societate si automat eu trebuie sa platesc in continuare niste servicii de care nu beneficiam.Am facut reclamatie la societatea cu pricina de vreo 3 sapt dar nimic.Imi tot spun ca trebuie sa platesc facturile restante.X-(X-(#-o.Ce-i de facut in continuare in situatia data?