Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale somatie plata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

somatie plata

in luna dec 2009 am avut un termen de judecata intru-un proces cu statul roman in vederea recuperarii unor sume de bani restante pt.plata unor servicii efectuate si neplatite de stat.Sa amanat in 13 ianuarie 2010 sentinta fiind de somatie plata a statului roman fara cheltuieli de judecata procesul fiind fond.M-ar interesa in cat timp de la data emiterii sentintei statul poate face recurs,sau in cazul in care nu face recurs in cat timp imi voi putea incasa banii cuveniti:((Multumesc.
Debitorul are la dispozitie 10 zile de la comunicare sa formuleze cerere in anulare.
Daca acest fapt nu se intampla, ordonanta ce contine somatia de plata se poate investi. Daca statul nu va achita de buna voie suma respectiva, va puteti adrresa unui executor judecatoresc.