avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters137758

Activitate ContSters137758

multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
multumesc, am sa fac asta dar va imaginati ca doar dupa ce imi gasesc alt loc de munca, altfel imi fac rau in mod special mie...
ok, in contractul individual de munca scrie ca am dreptul la 21 zile de concediu de odihna. nimic despre concediul medical. presupunem o situatie (in care sper sa nu ajung niciodata): pentru TBC spre exemplu, recuperarea medicala dureaza 6 luni. intr-un astfel de caz, la ce se poate astepta angajatul daca angajatorul are liber la interpretarea unor legi?
maaflu intr-o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum: anul trecut am fost cu fetita mea in spital 2 saptamani si am adus la serviciu CM. anul acesta am mai avut 4 zile de spitalizare. acum cand ar trebui sa intru in CO nu mai am dreptul decat 5 zile deoarece la 2 zile de medical mi-au scazut una din cel de odihna. e normal sa mi se intample asa ceva?? nu vor sa imi treaca pe contractul de munca decat agent de vanzari - cu diploma de bac pe motiv ca la diploma de facultate trebuie sa mareasca salariul si plateste impozit mare.. imi voi cauta alt angajtor dar pana atunci trebuie sa suportam (eu si colegii mei) mizeriile unor expati fara ca legile noastre sa ne protejeze?
La recurs as putea sa ma reprezint singura si sa renunt la avocat? Sau credeti ca e contra-indicat?
Exista cumva posibilitatea de a gasi un avocat caruia sa ii platesc onorariul numai daca va castiga recursul? Multumesc
Intrebarea este: ma risc sa ma imprumut iar de bani pt a plati recursul sau nu? Ce sanse am sa imi recuperez banii la recurs?
Toate chitantele pentru bani sunt depuse la dosar. Am chitante pentru toti banii platiti.
Acum am primit raspunsul de la un proces aflat in pronuntare. In martie 2008, am intentat proces civil fostului prieten, actualul tata al fetitei mele. Procesul s-a terminat in mai 2008, cu plata cheltuielilor de judecata astfel: 2700 lei taxa pentru testul ADN + 6000+2000 lei onorariul de avocat. In tot acest timp, a trebuit sa facem munca de detectiv pentru aflarea veniturilor reale ale partii adverse, si multe alte demersuri. La terminarea procesului partea adversa facut apel pe cheltuielile de judecata, si din motive diverse, dosarul a avut termen abia in ianuarie. Ieri a fost cel de al doilea termen, in care s-a si judecat. Pentru apel, am platit avocatei inca 900 de lei, deoarece a zis ca altfel nu are cum sa intre in instanta sa ma reprezinte. A ramas in pronuntare, si azi am primit raspunsul ca or sa imi dea numai 2700 lei pt ADN si 2500 lei pt onorariul de avocat. Eu acum ce mai pot face sa imi recuperez banii? Nu mi se pare normal din moment ce mi-am terminat toate economiile sa platesc banii astia si m-am mai si imprumutat ca sa ii dau pe ultimii. Daca fac recurs, avocata o sa imi ceara alti bani. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc