avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate sinoesasha

Activitate sinoesasha

fostul sot lucreaza in cadru legal. problema este ca lui nu i se opreste pensia din salariu. ci ar trebui sa o vireze personal. se poate face poprire pe salariu? se poate evita infatisarea la tribunal?
unde se efectueaza aceasta plangere? la judecatorie? sau la politie? mentionez ca eu dupa ce am nascut-o pe fetita mea, adica acum un an si 7 luni, am plecat de la sotul meu, si m-am mutat la parinti. l-am dat in judecata pentru pensia de intretinere si abia dupa un an, am introdus si actiunea de divort. acesta s-a pronuntat abia in februarie anul curent. dar fostul meu sot e obligat la pensie incepand cu 01-01- 2009.
anul trecut mi-am dat sotul in judecata pentru pensie alimentara. intretimp am bagat si divortul si am obtinut custodia totala a copilului, plus obligatia ca tatal sa plateasca in continuare pensia de intretinere. problema e , ca din iunie , anul trecut, el nu a mai efectuat aceasta plata. am incercat sa discut cu el, si refuza sa mai plateasca. ce pot face? mentionez ca: mai intai l-am dat in judecata pentru pensie, si abia dupa aceea am bagat divortul. l-am tot inteles, imi spunea ca nu are bani. dar nu mai pot face asta. pensia este de 200 ron. nu e mult, dar tot e ceva. copilul are 1 an si 7 luni acum.