avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate bebe4ever

Activitate bebe4ever

ok..va multumesc...dar in concluzie il pot forta in vreun mod legal sa plateasca jumatate din aceste datori...adica jumatatea lui..caci aceste datori sau acumulat in timp ce era si el asociat in firma...???
nu scrie in contract decat ca mia predat cele 10 parti ....atat..nu se mentioneaza...datori pasive,active.......

eu am fost administrator inainte si acum am ramas asociat unic

dar chiar nu am stiut cum sa fac sa aflu ce datori sunt ...decat ce era in actele contabile stiam de ele....si daca nu imi trebuia certificatul fiscal nu aflam nici acum sincer...am fost pe dinafara...
Am fost asociat cu cineva din 2007 pana in februarie anul acesta ....asociatul mia cedat partile lui si cand am fost la finante am constatat ca intre datoriile inscrise in documentele contabile si realitate este o fff mare diferenta..20.000 ron cum il pot obliga pe fostul asociat sa platesca ,cum trebuie sa actionez legal....

Pe scurt eu stiam ca sunt 5000 ron datori la stat dar au aparut acum cand am scos certificatul fiscal(imi trebuia pentru un lesing) sa constat ca de fapt sunt 25.000 ron de plata....panalizari,dobanzi,,...etc......nu am stiut sa scot acest certificat inainte de cesiune.....ce pot face in acesta situatie /???????

Buna ziua as avea si eu nevoie de cateva lamuriri daca se poate.
in 1997 am infintat un srl am fost 2 asociati acum de 1 luna asociatul mi-a cedat mie partile lui . acum nu as mai vrea sa tin societatea nici eu deoarece are datori la stat in valoare de 23.000 ron. cum pot sa scap de societate fara a plati datoriile. O pot vinde sau care ar fi procedura legala sa nu mai am nici o treaba cu acesta societate sau datoriile acesteia,precizez ca.datori catre furnizori,...etc nu sunt.
Si inca o intrebare,fostul asociat nu recunoste aceste datori cu toate ca sunt acumulate in perioada cand era si el in societate,il pot forta in vreun fel sa plateasca jumatate din cei 23.000 ron..???.cand sa facut cesiune de parti mentionez ca nu sa specificat in contractul de cesiune ca preiau si activele sau pasivele,decat cele 10 parti sociale.Mentionez ca,capitalul social este de 200 ron.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns ce pot face in acesta situatie


#-o
#-o
Răspuns la discuția VANZARE SRL CU DATORI LA STAT
ok si care ar fi procedura cat costa,cat dureaza si ce repercursiuni ar putea avea asupra mea.???


Buna ziua as avea si eu nevoie de cateva la muriri daca se poate.
in 1997 am infintat un srl am fost 2 asociati acum de 1 luna asociatul mi-a cedat mie partile lui . acum nu as mai vrea sa tin societatea nici eu deoarece are datori la stat in valoare de 23.000 ron. cum pot sa scap de societate fara a plati datoriile. O pot vinde sau care ar fi procedura legala sa nu mai am nici o treaba cu acesta societate sau datoriile acesteia,precizez ca.datori catre furnizori,...etc nu sunt.
Si inca o intrebare,fostul asociat nu recunoste aceste datori cu toate ca sunt acumulate in perioada cand era si el in societate,il pot forta in vreun fel sa plateasca jumatate din cei 23.000 ron..???.cand sa facut cesiune de parti mentionez ca nu sa specificat in contractul de cesiune ca preiau si activele sau pasivele,decat cele 10 parti sociale.Mentionez ca,capitalul social este de 200 ron.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns ce pot face in acesta situatie


Buna ziua.Am si eu o nelamurire,am un camion care lucreaza pe comunitate avand un contract cu o casa de expeditii din spania.Transportul se efectueaza pe diferite rute..ex:Spania-Franta..Franta -Italia...Italia-Spania.....et c in aceasta situatie cum ii fac factura la sfarsitul luni cu tva sau fara tva???? va multumesc:-/:-/