avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate make_ar

Activitate make_ar

Va multumesc pentru raspunsuri!
Ceea ce mi-ati raspuns se refera la "activităţi de transport aerian de pasageri, poştă sau mărfuri", adica efectuarea transportului, nu intermedierea lui.
Eu ma refeream strict la intermediere, adica asa cum vand agentiile de turism bilete de avion, eu doresc sa vand servicii de transport.
Pentru acest gen de activitate ma intereseaza daca este necesara vreo licenta

Multumesc!
Buna ziua,
Pentru intermediere in transport AERIAN de marfuri - se solicita vreun tip de licenta?

Stiu reglementarile pt transport rutier, dar nu stiu daca exista ceva similar pentru transport aerian de marfuri.

Multumesc!
Buna ziua!
Intentionez sa deschid o firma care sa se ocupe de intermedierea in transporturile aeriene (de marfuri) si pe apa (transport containerizat).
Ma intereseaza daca aceasta activitate este OK incadrata in CAEN la 5222 Activitati de servicii anexe transporturilor pe apa / 5223 Activitati de servicii anexe transporturilor aeriene, daca am nevoie de vreo aprobare/licenta speciala pentru o intermediere de acest gen?
In plus, as vrea sa stiu dpdv contabil - cum se procedeaza? Eu doresc sa facturez clientului "Transport" fara TVA, suma incasata merge catre compania extracomunitara cu care colaborez, iar apoi aceasta imi plateste comision. Este posibil asa? Pot sa facturez catre client PJ din Romania cv transportului fara TVA, tinand cont ca banii sunt replatiti INTEGRAL catre o companie din afara UE?
Sau cum se procedeaza?

Multumesc mult!
nu inteleg la ce va referiti. CEC-ul este emis de administrator, se poate atrage raspunderea asociatului care nu a semnat/emis acel CEC?
exista vreo varianta in care asociatul raspunde penal intr-o speta de acest gen?
Buna ziua!
Am si eu urmatoarea nelamurire: daca sunt asociat intr-un SRL si celalalt asociat, care este si administrator (unic) al societatii a emis o fila CEC fara acoperire, eu am vreo raspundere penala?
Dar raspundere de natura civila pentru suma datorata?
Răspuns la discuția neplata credit ipotecar
Salariu nu am, decat ajutor de somaj (daca pune poprire 1/3 din 500 RON... asta e!), conturi bancare - nu, bunuri mobile/imobile in afara de casa ipotecata - nu am, giranti nu exista, nu s-au solicitat.
Totusi, ce se intampla in acest caz?
Si cand se prescrie datoria ramasa catre banca, dupa executarea garantiei? Adica, cati ani nu pot avea nimic pe numele meu?
Sa zicem ca X are un credit ipotecar, garantat cu imobil. Nu mai plateste rata. Ce masuri poate lua banca impotriva lui, in afara executarii garantiei? In conditiile in care X nu detine in proprietate alte bunuri mobile sau imobile...
Daca x are calitate de administrator/asociat unic la un SRL, poate beneficia de ajutor de somaj?
X nu este angajat, nu realizeaza venituri... Este vreo incompatibilitate intre calitatea de administrator si cea de somer?!