Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... administrator srl - somer?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

administrator srl - somer?

Daca x are calitate de administrator/asociat unic la un SRL, poate beneficia de ajutor de somaj?
X nu este angajat, nu realizeaza venituri... Este vreo incompatibilitate intre calitatea de administrator si cea de somer?!
Poate beneficia de ajutor de somaj daca a cotizat la asigurarile sociale de somaj cu contract de asigurat.