avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate adina_geo

Activitate adina_geo

Cine plateste timbru de mediu in cazul in care proprietarul vinde masina, dar si-a recuperat prin instanta taxa platita,vanzatorul sau cumparatorul?
Masina este un VW,euro 2 si pe talon in spate nu este scris incredintat catre..De la AFP am primit o adeverinta cum ca taxa a fost recuperata,insa proprietarul se jura ca el nu a recuperat nici o taxa...el masina nu o mai vrea si contractul de v-c nu se mai poate anula..Este oare posibil sa fii gresit cei de la finante?(cu cine am mai discutat de problema asta chiar toti au acelasi raspuns de la AFP, ca taxa la toate masinile a fost recuperata.).Da cei de la AFP sustin ca trebuie platita din nou taxa.
Multumesc mult pentru raspunsuri!!!
Răspuns la discuția Inmatriculare auto
Asemanator unui alt membru ,am cumparat si eu de curand o masina la care am fost asigurat verbal ca taxa de inmatriculare nu a fost recuperata(deci am cumparat-o la pret de masina inmatriculata cu toate taxele platite).E vorba de o masina second-hand din 2000,cc 1600,adusa din germania si inmatric in rom in 2010,insa la finante in urma unei cereri am avut surpriza sa aflu ca taxa a fost recuperata.Am contactat vanzatorul care nu mai vrea sa-si ia masina inapoi si sa-mi dea banii(sa ma spal pe cap cu masina ca el banii nu mi da),eu bani de taxa nu mai am(daca stiam ca asa sta treaba cumparam o masina recent adusa la un pret mai mic si plateam si taxa),sau macar sa-si plateasca el taxa care a recuperat-o o data.Mentionez ca am contract de vanzare -cumparare,talonul si cartea masinii,as vrea sa stiu daca pe cale legala se poate face ceva sa-mi recuperez banii,sau daca nu,vechiul proprietar,avand copii dupa actele masinii poate sa faca ceva in sensul radierii(sa raman cu masina dar sa nu mai pot circula cu ea)?Si daca pot circula cu ea pe numele fostului proprietar,cat timp o pot face?(am inteles ca in termen de 30 de zile de la cumparea unui autoturism esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau).Multumesc anticipat pt raspunsuri!
PS o modificare a legilor care duce doar la crestera nr de smecheri
PS Cum poti stii daca o masina inmatriculata in rom,cu numere de rom,are taxa platita sau nu in momentul cumpararii din targul auto?#-o

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Asemanator unui alt membru ,am cumparat si eu de curand o masina la care am fost asigurat verbal ca taxa de inmatriculare nu a fost recuperata(deci am cumparat-o la pret de masina inmatriculata cu toate taxele platite).E vorba de o masina second-hand din 2000,cc 1600,adusa din germania si inmatric in rom in 2010,insa la finante in urma unei cereri am avut surpriza sa aflu ca taxa a fost recuperata.Am contactat vanzatorul care nu mai vrea sa-si ia masina inapoi si sa-mi dea banii(sa ma spal pe cap cu masina ca el banii nu mi da),eu bani de taxa nu mai am(daca stiam ca asa sta treaba cumparam o masina recent adusa la un pret mai mic si plateam si taxa).mentionez ca am contract de vanzare -cumparare,talonul si cartea masinii,as vrea sa stiu daca pe cale legala se poate face ceva sa-mi recuperez banii,sau daca nu,vechiul proprietar,avand copii dupa actele masinii poate sa faca ceva in sensul radierii(sa raman cu masina dar sa nu mai pot circula cu ea)?Si daca pot circula cu ea pe numele fostului proprietar,cat timp o pot face?(am inteles ca in termen de 30 de zile de la cumparea unui autoturism esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau).Multumesc anticipat pt raspunsuri!
PS o modificare a legilor care duc doar la crestera nr de smecheri
Răspuns la discuția declaratii AFM
Am si eu o nelamurire.Firma careia ii vand materiale nemetalice reciclate ,colectate de la persoane fizice,mi-a cerut sa scad 3% mediu din factura pe care o emit eu,platindu-mi ei cei 3% la fondul de mediu.Ceea ce nu inteleg eu este ca am primit de la AFM o instiintare ca nu am fost inregistrata in baza lor de date cu nici o declaratie ca platitoare la fondul de mediu,desi in instiintarea trimisa de ei figurez cu datorie 0.00ron.Intrebarea mea este:ce s-a intamplat cu cei 3% retinuti din factura?Ma pot eu justifica cu facturile?va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
buna.am si eu o nelamurire.Unii imi zic ca am nevoie,altii ca nu....am o I.I.care se ocupa cu colectarea deseurilor neferoase si nepericuloase,adica eu de fapt cumpar de la persoane fizice deseurile respective.In cazul acesta,am nevoie de casa de marcat fiscala(din moment ce cumpar si nu vand)???sau e de ajuns o adeverinta in 3 exemplare?Va multumesc!