avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina_Cioran

Activitate Cristina_Cioran

Buna ziua.
O cunostinta are o fetita de 9 ani ce si-a pierdut un ochi de la o luna jumatate. S-a interesat daca ar putea sa beneficieze de un ajutor de handicap, dar nu a reusit. In prezent fetita are o proteza si vede doar cu un ochi.
Ar putea sa beneficieze de ajutor? Si daca da, cui ar trebui sa se adreseze?
Va multumim.
Răspuns la discuția Partaj cu forta
Mama mea daca ar vrea sa se intoarca acasa, nu prea mai are unde. Tatal e alcoolic si ii face viata amara. A plecat pt. ca e bolnava cu inima si nu mai rezista. Am plecat de acasa si noi, copii, tot din cauza asta.
Acum el a castigat un proces prin care statul trebuie sa il despagubeasca si urmeaza sa incaseze o suma frumusica.
Mama a mai inainta un proces de divort, dar pe atunci eu stateam cu el. Si se razbuna pe mine, asa ca a renuntat. Acum, daca eu nu mai stau cu el, ar vrea sa dea divort. Nici un copil nu e minor, asa ca nu ar fi dificil cu divortul.
El nu vrea sa ii acorde divortul, si nici sa ii dea bani sau sa vanda apartamentul. El doreste sa ii ramana lui casa daca ea nu se mai intoarce, sau sa se intoarca mama si sa stea sa il slugareasca.
Situatia e delicata si nu stie ce sa faca.
Va multumesc pentru ajutor.
Discuție Partaj cu forta
Buna ziua.
Mama mea ar dori sa divorteze de tatal meu, dar este speriata tare de partaj. De 7 ani este plecata in Italia unde lucreaza cu forme legale. Vine in tara odata pe an si sta cam 2 saptamani. Ea ar vrea sa depuna actele pentru divort, dar el nu.
Daca ar fi sa se ajunga la partaj, iar ea vrea sa se vanda apartamentul iar el nu, ce se intampla? Il poate obliga instanta sa accepte bani de la ea pe jumatate de apartament si sa-l elibereze, sau poate fi obligat sa se vanda apartamentul si sa se imparta banii?
Va multumesc!
Buna ziua. Acum 6 ani a murit bunica mea lasand 3 copii. Unul din ei a luat toate actele bunicii, ale casei si ale terenului si nu vrea sa se faca succesiunea pe motiv ca nu are bani de dat la notar. Si nici actele nu le da. Ceilaiti 2 copii, printre care se numara si mama mea, pot face ceva in acest sens?
Va multumesc.