Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrarea in gradul de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrarea in gradul de handicap

Buna ziua.
O cunostinta are o fetita de 9 ani ce si-a pierdut un ochi de la o luna jumatate. S-a interesat daca ar putea sa beneficieze de un ajutor de handicap, dar nu a reusit. In prezent fetita are o proteza si vede doar cu un ochi.
Ar putea sa beneficieze de ajutor? Si daca da, cui ar trebui sa se adreseze?
Va multumim.
Adresati-va Comisiei pt. Ptrotectia Copilului care , in cazul in care se incadreaza , va elibera un Certificat de incadrare a copilului intr-un grad de handicap .
Comisia pentru protectia copilului nu este autorizata sa emita certificat de incadrare a copilului in afectiune si grad de handicap
Unica autoritate abilitata sa expertizeze medical ,sa constate si sa intocmeasca document medical doveditor este comisia de expertiza medicala din cadrul serviciului specializat din subordinea primariei locale.