avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1332 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Activitate urfe

Activitate urfe

Răspuns la discuția Evaluarea unei creante in lei.
Multzam fain!
Răspuns la discuția Evaluarea unei creante in lei.
Articolul 4111=768, presupune emiterea vreunei facturi?
Răspuns la discuția Evaluarea unei creante in lei.
Ma interesa inregistrarea din contabilitate la 30.04.2010 (pt. diferenta favorabila de curs). Factura s-a emis in euro pentru clientul din Franta, si in lei pt Romania. Si are Tva; clientul este o fundatie franceza.
Care sunt inregistrarile aferente urmatoarei situatii:
-in luna aprilie se emite catre un beneficiar din Franta, o factura in lei, ce reprezinta produse livrate. Valoarea totala a facturii, inclusiv TVA-ul aferent, se primesc in contul de valuta in cursul lunii mai;
-valoarea facturii la 27.04.2010=50.000 lei+TVA, reprezentand valoarea in lei produselor livrate in euro; produsele livrate=10.201,72 euro+TVA=1.938,33 euro.
Ce inregistrari se fac, cf. O. 3055/2009, la 30.04.2010 si 06.05.2010 (la aceasta data se incaseaza suma de 12.140 euro, reprezentand c/val produselor finite livrate clientului francez.
Va multumesc!