Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evaluarea unei creante in lei.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evaluarea unei creante in lei.

Care sunt inregistrarile aferente urmatoarei situatii:
-in luna aprilie se emite catre un beneficiar din Franta, o factura in lei, ce reprezinta produse livrate. Valoarea totala a facturii, inclusiv TVA-ul aferent, se primesc in contul de valuta in cursul lunii mai;
-valoarea facturii la 27.04.2010=50.000 lei+TVA, reprezentand valoarea in lei produselor livrate in euro; produsele livrate=10.201,72 euro+TVA=1.938,33 euro.
Ce inregistrari se fac, cf. O. 3055/2009, la 30.04.2010 si 06.05.2010 (la aceasta data se incaseaza suma de 12.140 euro, reprezentand c/val produselor finite livrate clientului francez.
Va multumesc!
Factura se emite in EURO. Din motive fiscale sunteti obligat sa o intocmiti si in lei.
Creanta dv. s-a nascut in EURO (de ce si cu TVA n-am inteles, clientul nu este platitor de TVA ?) . La data nasterii creanta avea o anumita valoare in lei.
La 30 aprilie creanta este posibil sa aiba o alta valoare in lei, situatie in care inregistrati in contabilitate diferenta de valoare (plus/minus). La data incasarii creanta dv. - stinsa prin incasare totala - trebuie sa aiba valoarea 0 (zero). Daca aveti alta suma in sold, soldati contul.
Asa cum ti-a mentionat si colegul mai sus factura trebuie emisa atat in euro cat si in lei la cursul BNR al zile.

Pentru data de 27.04.2010 :

411xxx=%
70x cu 10201,72 X cursul valutar BNR de la data intocmiri facturii
4427 CU 1938.33 x cursul valutar BNR de la data intocmirii facturii .

Pentru data de 30.04.2010:

1. daca cursul valutar este modificat fata de data de 27.04.2010 atunci aplici reevaluarea creantei cf OG 3055 atfel :
- daca cursul valutar a crescut fata de data de 27.04.2010 atunci ai o crestre favorabila a creantei in lei si o faci prin inregistrarea :

411xx= 765 cu diferenta dintre 12140.05 euro *( cursul de inregistrare factura-cursul publicat de BNR in 30.04.2010)
- daca cursul valutar este mai mic fata de data de 27.04.2010 atunci ai o pierdere din diferente de curs valutar si se inregistreaza asa:
665=411xx cu acelasi mod de calcul .

la 06.05.2010 ai alt curs valutar fata de 30.04.2010 deci vei avea diferente de curs valutar si pentru incasarea facturii .
Acesta se inregistreaza tot cu aceelasi mecanism .

Bafta .
Ma interesa inregistrarea din contabilitate la 30.04.2010 (pt. diferenta favorabila de curs). Factura s-a emis in euro pentru clientul din Franta, si in lei pt Romania. Si are Tva; clientul este o fundatie franceza.
Articolul 4111=768, presupune emiterea vreunei facturi?
urfe a scris:

Articolul 4111=768, presupune emiterea vreunei facturi?

Contul corect este 765 (daca aveti crestere de curs) nu 768. Nu presupune emiterea unei facturi. Este vorba doar de o nota contabila intocmita in baza unei calculatii.