avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate dorinahojbota

Activitate dorinahojbota

Poate sa imi spna cineva daca e adevarat ca guvernul roman a dat recent o ordonanta prin care limiteaza la 10000 euro despagubirile pentru fostii detinuti politici?Va multumesc!
La ora actuala sunt cetatean german am plecat din romania inca inainte de revolutie(am fugit). In perioada comunista am fost detinut politic 8 ani de zile si mi-a fost confiscata averea ,putina pe cere o aveam. Am aflat de legea care despagubeste pe fostii detinuti politici. Ma intereseaza daca eu ,care nu mai sunt cetatean roman , pot beneficia de aceste drepturi si daca da cui ma pot adresa. Daca as putea sa ma adresez autoritatilor din Germania pentru solutionarea cauzei mele (avocat, notar) avind in vedere starea mea de sanatate si virsta inaintata 86 ani.Va multumesc pentru raspunsuri celor care vrti sa ma lamuriti. Sau sa-mi spuna cineva daca ma pot adresa direct la CEDO .
Sunt cetatean strain -german - de origine romana si am nevoie de un certificat de nastere din localitayea romaneasca in care m-am nascut . Cum trebuie sa procedez? Cui sa ma adresez?