avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Activitate ionut dg

Activitate ionut dg

Asa am sa fac. Multumesc

ynocentta a scris:

Contactati persoana specializata care sa analizeze documentele din dosar si sa hotarasca strategia de reprezentare si de aparare a intereselor dv

Buna ziua,am pierdut un proces in care am cerut anularea unui p.v. de contraventie, acum am dreptul la recurs si as dorii sa imi fie aprobata cererea , ptr amanarea sanctiunii cu cel putin 1 luna. Cum as putea sa formulez cererea ptr a avea succes?
Eu am inteles la inceput ca in cazul contestarilor proceselor de contraventie,nu se percep cheltuieli de judecata de catre nici una din parti

ynocentta a scris:

Conform dispozitii in vigoare partea care pierde este obligata sa suporte cheltuielile de judecata dispuse de catre instanta de judecata
Raspunsul este conditionat si de aspectul esential daca martorul va solicita oficial instantei recuperare costuri deplasare

Proces deschis de mine impotriva unui proces verbal de contraventie inchis de un agent brigada rutiera; la prima infatisare am solicitat marturia unui martor,care a declarat ca nu poate venii ptr ca nu este in tara,iar la a doua infatisare judecatorul m-a intrebat daca vreau sa fie adus cu mandat de acolo,si eu am incuviintat ca da.Intrebarea mea este daca costul aducerii acestuia imi va fii imputat in caz ca pierd procesul ,ca si cheltuieli de judecata.
Sanctionare contraventionala ptr neacordare de prioritate si accident ,este corect 9 puncte si 90 de zile fara permis ?.ptr ca legea zice ca se claseaza in clasa a 2 -a de contraventii ,deci intre 6-9 puncte si 60 zile suspendare permis.Dar mi-au dat 90 de zile.
Salutare,am fost implicat intr-o coliziune cu un alt auto si mergand la politie ,aceasta m-a scos vinovat de producere drept ptr care s-a infaptuit un proces verbal .As avea nevoie de un avocat din Bucuresti ptr a putea contesta in instanta
tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la plamani ,a fost operat,acum totul e ok si din privinta doctorului ca si-a primit ciubuc sau spaga cum vreti sa-i spuneti ,dar am ramas cu o restanta de plata si anume niste unelte medicale -clame-un furtun-care cica nu sunt acoperite de asiguraile medicale si care nu se prea gasesc in tara si ca sunt foarte foarte scumpe .la plata acestora doctorul nu ne va da chitanta fiscala sau garantie scrisa INTREBAREA mea este ii dau banii sau nu?o data ce nu-mi elibereaza factura ,nu ii sunt dator,nu?sau cum sa procedez in cazul asta d-lor avocati?.cu respect.
tatal meu a vandut acum 25 de ani o masina fara sa intocmeasca avc,dandu-i si tal+c ident si de atunci plateste impozit ptr ea.De mentionat cumparatorul e de negasit.Din unele informatii am aflat ca a fost dusa la casat ,acum ani buni dar nu stiu la ce remat.In 2006 a aparut o lege precum ca masinile cu nu stiu ce vechime au fost scoase din circulatie si a primit si un document care atesta asta.Acum cum se poate scoate de la politie si de la fisc?multumesc.
Cum pot convige proprietarul unui teren sa ma lase sa i-l cumpar cu plata in rate fara a apela la banci?
o inca intrebare va rog-o foarte apropiata ruda de-a mea este datoare la o banca o suma colosala ptr veniturile ei cca 500.000 euro adunati de 5 ani din dobanzi.Ultima rata a ei platita a fost acum 5 ani cand a plecat din tara si lucreaza la negru.Daca se intoarce in tara o sa aiba probleme cu politia?daca se angajeaza ,poprirea pe salariu cat este?Specific ca ea nu are nici o proprietate pe numele ei.