avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ÞUCMEANU SIMONA MARIA

Activitate ÞUCMEANU SIMONA MARIA

am fost in aceeasi situatie dupa 23 de ani . nu exista , dupa cum vi s-a mai spus nicio lege in acest sens . eu am platit scump acest concubinaj.
Buna ziua . O societate comerciala (magazin si depozit ) e cu domiciuliul pe o strada cu sens unic . Locatarii de pe cealalta strada de la blocuri vin si parcheaza masinile proprietate particulara pe aceasta straduta cu sens unic in fata casei si a depozitului meu si imi pericliteaza vadul comercial si accesul in ""parcare"" a autovehiculului personal . exista o lege cum sa-i oblige sa nu mai parcheze in fata mea ?
Răspuns la discuția CONCUBINAJ 28 ANI
nu aveti niciun drept . si eu am fost in aceeasi situatie si nu am beneficiat de nimic . dupa ce concubinul a decedat , (nota : din cauza fiului din prima casatorie care l-a furat sistematic din afacerea pe care o avea el , fiul avand calitatea de vanzator ) , dupa 23 ani a trebuit sa cumpar de la el , munca mea si a tatalui sau . mai bine zis 60.000 euro .
o tara de spanac cu legi de rahat .
Dreptul de creanta face referire la orice suma ? Si daca este o societate comerciala in care concubinulconcubina supravietuitorsupravietuitoare au bagat bani in firma prin dispozitii de incasare dovada lor stau in actele societatii , era nevoie de contract de imprumut intre parti ?
Multumesc si astept raspuns .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iar acum MORAL dupa ce l-ai bagat in pamant mai vrei si toata mostenirea ...... Ti se pare MORAL ??????????????????????????????
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pacat ca oamenii nu sunt toti la fel ....... dar asta-i alta discutie . Dar e moral ca fiul sa-si FURE tatal care l-a crescut si l-a facut mare ? Dar cand nu esti in situatie , e usor de comentat . Pacatul este al lui si similar aceeasi situatie .... iar tatal care a decedat , a decedat 90% din vina acestui fiu care l-a FURAT consecutiv vre-o doi ani (asa cum a recunoscut) pentru ca i s-a pus pe inima - inima si asa bolnava de care FIUL nu s-a interesat niciodata . PACAT si de cei care comenteaza si de cel care a furat . Dar la femeia aceea nu se gandeste nimeni ??????
Va multumesc de raspuns . Dar tot nu mi-ati raspuns daca pot sa intarzii cu aceasta actiune luarea unei decizii de catre el pana voi face rost de bani . Ce nu v-am spus este ca el e de acord sa-mi vanda mie dar vrea "" IERI "" . Juridic vorbind daca se poate opri o actiune a lui . Nu sunt parte vatamata , dar eu am fost concubina tatalui si am adus bani in societate prin vanzarea casei si a masinii mele . Dovada sta in dispozitiile de incasare catre societate cu care am contribuit la readucerea pe linie de plutire a societatii . Oricum va multumesc pentru raspuns .
Buna seara , doream sa stiu daca imi puteti raspunde la comentariul pe care l-am facut referitor la raspunsul d-tra "de a depune un denunt " . va multumesc .
Si denuntul unde se depune ? Si ce implica acest lucru ? El are o firma acum unde este asociat , nu stiu daca si administrator . Cine va face urmarirea ? Eu vreau sa stopez cu acest lucru vanzarea societatii pe care a devalizat-o si care eu si cu tatal lui , care acum trei luni a decedat , am readus-o pe calea buna . Eu doresc sa iau societatea de la el dar acum nu am banii necesari sa ii platesc . Cu acest demers pot sa stopez acest lucru pentru o perioada cat sa fac rost de bani ca sa-i dau ? Pe el nu il intereseaza faptul ca tatal lui a decedat ( subit ) el vrea doar banii si atat . Suma este foarte mare ( 70.000 Euro ) dar doresc in memoria tatalui lui sa duc mai departe aceasta societate . Va multuesc .
Doresc sa depun o plangere penala ( in calitate de contabil al unei societati comerciale) impotriva unuia din asociatii firmei care a furat din societate - am dovezi respectiv filmari video cu care pot sa demonstrez . Celalalt asociat si totodata si administratorul firmei nu mai este in viata . Stia de situatie , dar asociatul fiind fiul sau , nu a depus plangere impotriva lui .