avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate principessa60

Activitate principessa60

Răspuns la discuția pictor,cum sa vand tablouri??
multumesc ptr raspuns trope_doi.Eu am doar liceul de arta si ala numai 10 clase.Pentru certificare drept de semnatura citisem niste articole pe net ca mi-ar trebui si facultatea in domeniu si sa fac si stagiatura vreo 2 ani langa un profesor cu drept de semnatura si apoi sa fac o cerere la nush ce asociatia care elibereaza dreptul de semnatura.Complicat dupa parerea mea.Am 25 de ani,iar dupa vreo 10 ani poate as reusi sa am si eu drept de semnatura dupa parerea lor.Macar in arta puteau sa fie lucrurile mai simple.Sunte-ti in domeniul asta al artei?? multumesc din nou ptr raspuns.
Răspuns la discuția pictor,cum sa vand tablouri??
sa le certific cu semnatura de autor??? asta cum se face si unde?este o institutie anume unde trebuie sa ma duc?VA MULTUMESC DIN SUFLET PTR RASPUNS
buna ziua.imi place sa pictez,si m-am gandit sa imbin utilul cu placutul.Vreau sa vand tablourile pe care le fac dar nu stiu cum si unde.Trebuie sa infiintez neaparat un PF sau intreprindere individuala??Precizez ca am urmat un liceu de arta pe care din diverse motive nu l-am terminat ,am doar foaie matricola de 10 clase.In cazul in care trebuie neaparat sa deschid pf sau i.i,care ar fi varianta cea mai avantajoasa avand in vedere ca tablurile ba se vand ba nu de ex poate vand acuma 1 tablou dar nu mai reusesc sa vand 6 luni.(e posibil si asta avand in vedere ca arta nu e prea apreciata in ziua de azi). Si un alt lucru ar mai fi:stiu ca orice vinde ceva trebuie sa aiba acte pe marfa care o vinde,provenienta marfii.In cazul acesta eu trebuie sa justific cumva ca sunt facute de mine sau cum?in caz de un control sau ceva de genu asta. VA MULTUMESC SI SPER SA MA AJUTATI CU UN RASPUPUNS.