avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ancastoica19

Activitate ancastoica19

Buna ziua, Pe scurt ...tata lucreaza la APELE ROMANE din 1990 si in anul 2015 a incasat un spor de fidelitate si un spor de vechime de 25% respectiv 20%.... sporuri pe care le-a incasat tot timpul din 90 incoace.....sporuri pe care acum APELE ROMANE le solicita inapoi tuturor angajatilor insa doar pe cele platite in 2015 pe motiv ca actele aditionale semnate la momentul respectiv nu corespund cu legea salarizarii bugetarilor . Drept urmare fiecare angajat a fost dat in judecata de catre APELE ROMANE sa plateasca sumele incasate din sporuri .
Mentionez faptul ca el are functia de " LACATUS MECANIC " . La momentul respectiv avea un salariu brut cu tot cu sporuri de toate felurile in valoare de 1587 lei ...astazi dupa eliminarea tuturor sporurilor inclusiv cel de vechime care s-a transformat din 20% in 5 % ...mai are un salariu brut de 1450 lei ... as vrea sa stiu daca merita sa deschidem si noi un proces pe aceasi tema...pentru ca cei de la sindicatul lor ...nu fac nimic in sensul acesta. Va multumesc !
Absolt ! poprirea a fost validata in data de 14.10.2015 exista hotararea judecatoreasca insa ma refeream la faptul ca dupa finalizarea procesului de validare a popririi nu am mai primit nici o adresa , notificare de la nimeni pentru plata sumei datorate
Buna ziua,

S-a ajuns la validarea popririi pentru simplul motiv ca angajatorul nu avea interes sa imi puna poprire pe salariu dat fiind faptul ca suma creditului respectiv a ajuns pe mana angajatorului .
Procesul a decurs normal ...in lipsa fara ca nici una dintre parti sa participe .
Dupa finalizarea procesului suma a fost trimisa spre recuperare la un executor judecatoresc care nu a facut mare lucru , a verificat daca sunt angajata sau nu si a trimis o adresa de infiintare a popririi o singura data in 5 ani , iar anul trecut l-am sunat eu personal si am solicitat validarea popririi sperand sa il constrang cumva pe angajator sa imi plateasca datoria , lucru care bineinteles ca nu s-a intamplat .
Dupa validarea popririi nu s-a mai intamplat nimic , nu am mai primit nici o instiintare, nici o adresa de la absolut nimeni .
De aceea am intrebat care sunt consecintele pentru ca efectiv nu mai stiu cum sa recuperez suma aceea de bani de la angajator .
Multumesc pentru raspunsuri .
Multumesc mult de sfat , insa procedura de prescriere zice ca trebuie sa treaca 3 ani fara ca banca sa faca vreun demers ...lucru care nu s-a intamplat .
Ultima plata facuta catre banca a fost in luna iunie 2009 iar din anul 2010 ei continua recuperarea debitului prin toate metodele posibile si imposibile .In luna septembrie a anului trecut prin executorul judecatoresc care se ocupa de dosarul acesta s-a ajuns la validarea popririi pentru angajatorul meu si de atunci s-au sistat toate demersurile in vederea recuperarii debitului .Chiar nu mai stiu ce procedura sa urmez.
Buna ziua, tuturor.
Pe scurt as vrea sa explic cu s-a ajuns la subiectul temei care ma intereseaza.
In anul 2008 am am luat un credit de la o banca pentru seful meu (angajatorul) , eu fiind debitor principal iar el codebitorul contractului . Din nefericire pentru mine am luat teapa vietii mele pentru ca din promisiunea de plata a creditului in max 6 luni am ajuns pana in ziua de azi cu datoria neplatita si cu o gramada de problem in spate . Facand haz de necaz ...bine ca macar nu am fost singura "fraiera" din firma care a facut asta. In fine sa nu deviez subiectul .ma intereasa sa stiu daca societatea angajatorului meu , printr-o hotarare judecatoreasca de validare a popririi nu respecta decizia judecatorului ce repercursiuni poate avea ?...Intreb asta pentru ca nu mai vad nici o sansa sa " recuperez " datoria catre banca care de altfel ma are in lista neagra pe mine. Cel caruia eu I-am intins o mana de ajutor atunci considera ca nimeni nu ii poate face nimic chiar daca el este codebitorul creditului si mai mult de atat a sfidat orice adresa venita din partea executorilor judecatoresti cat si din partea tribunalului . Sunt oarecum dinsperata deoarece sunt cumva blocata in aceasta firma pana nu imi recuperez paguba....in secunda 2 in care am plecat din firma asta eu ma voi vedea nevoita sa achit datoria "bunului meu angajator" .Astept cu nerabdare solutii la problema mea.
salutare tuturor...indraznesc sa intreb care dintre voi, stie care sunt procedurile ce trebuiesc urmate pentru aflarea persoanei care ma ameninta la telefon si imi adreseaza nenumarate injurii. vreau sa merg la politie sa depun p plangere credeti ca se va rezolva ceva?...am vreo sansa?care este pedeapsa pt astfel de cazuri?.daca o sa ajungem in instanta.....merci mult .
Discuție executare banca
buna ziua tuturor, am si eu o intrebare la care vin cu rugamintea daca puteti sa ma ajutati cu un raspun... Ina anul 2008 m contactat un credit de nevoi personale fara ipoteca avandu-l codebitor pe directorul general de la firma unde lucram in perioada aceea,suma creditului fiind de 10000 de euro cu o dobanda de 8.95% valabila 90 de zile dupa care dobanda a tot crescut ajungand la 19% ...binenteles automat mi-a crescut si rata de la 200 de euro la 380 euro si toate acestea fara sa fiu anuntata in vreun fel de cei de la banca...bun...problema numarul 1 pt care va cer un raspun este urmatoarea, la inceputul anului firma unde lucram si-a incetat activitatea si am ramas fara serviciu timp de 2 luni, nu am mai reusit sa achit ratele la banca si am primit deja o citatie de la banca in care imi spune ca se incepe procedura de executare silita...ei bine trebuie sa mentionez ca nici eu nici codebitorul meu nu detinem nici un fel de bunuri mobile sau imobile pe numele noastre, in afara de salarii.... EXISTA SANSA CA EXECUTORII BANCARI SA EXECUTE BUNURILE AFLATE IN POSESIA FRATILOR, PARINTILOR PT CREDITUL CONTACTAT DE NOI?...VA MULTUMESC!!!