avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate andreearoxanabunescu

Activitate andreearoxanabunescu

dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti se mai face si scoala de soferi sau poti da direct examen pentru obtinerea permisului auto?
sentinta data ptr o alcolemie de 0,66 in aer expirat este de 1 an cu suspendare .
as dori sa stiu daca timpul care a trecut pana la aceasta sentinta se ia in calcul sunt 9 luni sau se va calcula 1 an de la data sentintei. nu cunoastim nici daca permisul s-a anulat sau nu. sunt sanse cu recurs sa se mai schimbe ceva sau e pierdere de timp? unde gasesc mai multe informatii clare pe sub acesta.
unde as putea citi mai multe informatii depsre aceste aspecte. ma intereseaza in special faptul daca se va tine cont de cele 7 luni ce au trecut pn la citarea paratului. prima infatisare a fost exact la 7 luni de la retinerea permisului. daca sanctiunea va fi dosar penal si nu amenda administartiva cele 7 luni se iau in calcul la acel an fara permis. sau se anuleaya permisul si mai tb sa stea un an ?
celor care intra sub incidenta recalcularii pensiilor ce fel de adeverinte trebuie sa obtina? firmele la care ei au lucrat sunt obligate sa elibereye adeverinte cu veniturile brute realizate lunar sau este suficient salariul de incadrare din carnetul de munca?
daca senatorii au respins aceasta lege mai trebuie platite diferentele de majorare care au venit deja acasa si care trebuiesc achitate pana la 31.12.2010 ?
exista cumva si vreo scapare din toate astea? ma refer in sensul daca undeva se mai poate obtine o masura mai putin dura decat cele prevazute normal? un avocat ar gasi undeva in lege o scapare o portita pentru neinceperea urmaririi penale de exemplu.
stiti cumva si care sunt sactiunile care ar putea fi dispuse? din zvonuri am auyit o gramada de variante care mai de care mai infricosatoare sincer inchisoare cu suspendare, amenda penala si de 100 milioane plus ca nu stim exact permisul a fost suspendat pe 3 luni sau s-a anulat. pe dovada nu strie decat a e fara drept de circulatie
buna. as dori sa stiu care sunt consecintele unui dosar penal bayat pe o astfel de alcoolemie. mentionez ca s-a efectuat si proba recoltarii de sange unde rezultatul a iesit undeva peste 1,2 nu stim excat. ma intereseaya in principiu care este procedura si cum se vor desfasura lucrurile. eventual daca imi poate indica cineva unde gasesc aceste informatii. in momentul d e fata stim doar ca trebue sa asteptam pn ne cheama la sectia de politie unde ni s/a recomandat sa mergem cu avocatu.
am ridicat azi d ela tribunal incheierea comerciala depus ain orginal si mi-au spus ca e doar definitiva, ce sa inteleg prin asta eu facusem cerere ptr a o legaliza ca fiind definitiva si irevocabila, in cele 10 zile nu s-a facut nici un recurs impotriva ei.
multumesc mult pentru raspunsurile oferite. inteleg ca sentinta nefiind recurata in 10 zile de la comunicare ea este deja definitiva si irevocabila. in aceasta situatie trebuie sa mai merg la registratura tribunalului sa depun cerere pentru legalizarea ei ca fiind definitiva si irevocabila urmand ca ei sa-mi dea raspunsul in urmatoarele 2 zile?