Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... sentinta comerciala de deschidere a procedurii de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

sentinta comerciala de deschidere a procedurii de insolventa

as dori sa stiu cand devine sentinta definitiva cu recurs in 10 zile data de instanta de contencios administrativ definitiva si irevocabila?
mentionez ca termenul de recurs de 10 zile a fost depasit. sentinta devine de drept definitiva si irevocabila? sau mai trebuie facuta vreo documentatie.
imi puteti preciza unde ma pot documenta despre aceste aspecte.
Buna seara.
Hotararile judecatoresti in ceea ce priveste insolventa,sunt supuse recursului .
Legea 85/2006 reglementeaza aceste probleme .
Marius Bote, Practician in insolventa
buna seara,
daca in intervalul in care hotararea poate fi atacata cu recurs, nu s-a inaintat o astfel de cerere, hotararea devine irevocabila. puteti afla mai multe informatii la arhiva tribunalului care a pronuntat hotararea
Daca in termen de 10 zile de la comunicare nu este recurata sentinta de deschidere a procedurii de insolventa ramane definitiva si irevocabila.
Cerinta este trecerea celor 10 zile de la data comunicarii nu de la data pronuntarii
ContSters102066, utilizator
multumesc mult pentru raspunsurile oferite. inteleg ca sentinta nefiind recurata in 10 zile de la comunicare ea este deja definitiva si irevocabila. in aceasta situatie trebuie sa mai merg la registratura tribunalului sa depun cerere pentru legalizarea ei ca fiind definitiva si irevocabila urmand ca ei sa-mi dea raspunsul in urmatoarele 2 zile?
Daca va este de folos sa aveti aceste mentiuni pe ea da puteti sa mergeti la tribunal