avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate lili ticala

Activitate lili ticala

Revin....am sunat la Judecatorie si mi s-a spus ca mi-au trimis o comunicare in martie a.c.,doar ca posta a returnat-o;abia apoi au realizat ca pe plic nu au mentionat strada si numarul;atunci a fost informata si politia;mi s-a spus ca o se recomunice pt ca a fost greseala lor,dar nu stiu cat dureaza pt ca saptamana viitoare merg in tara si nu stiu la ce sa ma astept.
Pe site am gasit "respinge plangerea"din 22februarie 2013.Nu trebuia sa primesc hotararea judecatoreasca sau cel putin o instiintare de la politie ca trebuie sa predau permisul?Se aplica suspendarea din momentul pronuntarii deciziei?...sansa de a formula recurs dupa atata timp?

Daca nu predau permisul niciodata?...cat timp va ramane valabila aceasta suspendare?
Răspuns la discuția Care Judecatorie ?
sectia civila...
Anul trecut in iulie 2012 mi s-a suspendat permisul pe o perioda de 30 de zile +amenda 280 ron pentru neacordare de prioritate la o trecere de pietoni ;am contestat in instanta intrucat p.v.nu era intocmit corespunzator,iar fapta nu s-a petrecut,nu era nici un pieton ,refuzandu-se sa mi se arate imaginile care ma incriminau;cu alte cuvinte ,politistii erau la "vanat",eu fiind in vacanta si conduceam o masina inmatriculata in UK.
Am trimis din UKsi alte documente care sa-mi sustina plangerea,dar pana in momentul de fata nu am primit nici un raspuns.Cand am contactat telefonic Judecatoria mi-a zis sa astept sentinta prin posta;asta se intampla in februarie a.c.,dar pana acum nimic.Eu ma pregatesc sa merg din nou in vacanta,ce se intampla cu pemisul meu daca o sa conduc in Romania?(permisul meu nu este obtinut in Romania)...
Multumesc anticipat...
Sa inteleg ca nu este normal ca se intample asa...deci in plangere pot sa mentionez si acest lucru?....oricum in cazul meu sunt motive cu zecile , sunt probe pe care politistul "a uitat" sa le prezinte...
Am depus 3 plangeri la Parchet in date diferite :prima pt.violenta fizica,a doua pentru distrugere,iar a treia pentru blocare de servitute de trecere.Toate aceste plangeri sunt impotriva aceleiasi persoane ,dar Politia locala care a investigat ,le-a grupat pe toate intr-un singur dosar,iar solutia finala primita azi este N.U.P .Este posibila asa ceva?
Poate o persoana fizica in cazul de fata sa treaca peste decizia Curtii de Apel....la fel si politia? pentru ca nu m-am lamurit...

Am fost la primarie ,iar pentru ca este la sat ,primaria si politia sunt in acelasi sediu.La primarie figureaza foarte clar in evidentele lor ca nu are nici un drept asupra terenului,cu atat mai mult ca si schitele topo care trebuiau facute si depuse pt A.P.I.A spun acelasi lucru;ce pot sa va spun doar e ca persoana care pretinde ca are 5 m de teren este o persoana influenta....si atat
In 1999 am obtinut o decizie definitiva de la Curtea de Apel pt servitute de trecere,intrucat casa si terenul sunt intr-un loc infundat ,fara alte cai de acces.Ulterior procesului,am cumparat terenul pe care aveam servitute de trecere,devenind proprietar,figurand la registru agricol,platind impozit,etc.Recent drumul de acces (or sevitutea de trecere) mi-a fost blocat cu tarusi ,de catre o persoana invecinata care sustine ca o portiune de 5m de la intrare ii apartine.Mentionez ca in procesul de obtinere de servitute de trecere ,acesta nu a fost implicat ca parte in dosar,intrucat nu avea nici un drept de proprietate asupra vreunui centimentru de teren(mentionez inca o data ca litigiu pt obtinerea de servitute de trecere a fost intre mine si o singura persoana,nicidecum si persoana care mi-a blocat accesul)..Ce se poate face? Am reclamat la politie ,iar acesta zicea ca nu poate sa faca mare lucru pt ca decizia Curtii de Apel este pentru servitute de trecere si nu drum de acces? Ce trebuie sa fac? Multumesc anticipat
Care este termenul de prescriptie a unei amenzi contraventionale de circulatie,daca aceasta s-a petrecut pe data in iulie 2012 si pe care am contestat-o ,dar procesul se tot judeca?...este de 6 luni din iulie 2012 sau de 6 luni de la finalizarea procesului?