avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Dan_2010

Activitate Dan_2010

Răspuns la discuția Contract colectiv de munca!
Buna ziua,
am si eu o intrebare legata de acest subiect;daca angajatorul doar a initiat negocierea nu este obligat sa respecte prevederile CCM la nivel national pana la definitivarea CCM la nivel de unitate?
Buna seara,

lucrez de 9 luni la sa o societate comerciala X-s.r.l care are aproximativ 50 de angajati. Saptamana trecuta mi s-a comunicat,verbal doar,ca postul meu urmeaza sa fie desfiintat deoarece firma nu-si mai permite sa-mi acorde
salariul pentru ca au probleme financiare iar atributiunile pe care le aveam eu urmeaza sa fie preluate de un alt coleg.Ieri m-au informat in scris de aceasta decizie printr-o simpla hartie in care nu preciza niciunde cu ce articol din codul muncii ma concediaza si ca preavizul este de 15 zile dupa care intru in somaj.
Eu am refuzat sa semnez pt.ca nu era mentionat nici un art.din Codul muncii.Le-am spus ca in cazul concedierii prin desfiintarea postului trebuie sa-mi dea un preaviz de 20 zile lucratoare si ca am dreptul la un salariu compensatoriu dar mi-au raspuns ca asa ceva nu este mentionat in CIM deci nu beneficiez.

Va rog sa-mi spuneti daca este in conformitate cu legea ceea ce am cerut eu sau daca am gresit:

-o decizie in care sa precizeze motivele concedierii si art. din CM
-20 zile lucratoare de preaviz (nu am avut functie de conducere)
-un salariu compensator
-dreptul la ajutorul de somaj


Care este masura ce o poate lua angajatorul urmare a refuzului meu de a semna acea hartie deoarece nu preciza ce am mentionat mai sus.

Multumesc anticipat pentru raspuns.