avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Activitate anaeli_cu

Activitate anaeli_cu

Buna ziua,

Eu am fost concediata pe data de 19 mai 2010 prin restructurarea postului iar pe data de 16 iunie s-a incheiat preavizul de 20 zile lucratoare. In urma concedierii am obtinut un salariu compensator care mi se va vira in cont la lichidare, aceasta fiind pe data de 10 iulie. Am aflat ca salariile compensatorii vor fi imozitate si as vrea sa stiu daca legea se va aplica pentru angajatii disponibilizati incepand cu 1 iulie sau pentru toate platile compensatorii efectuate dupa data de 1 iulie indiferent daca angajatul a fost concediat inainte de 1 iulie.
Buna ziua,

Am fost concediata prin desfiintarea postului, si mi se ofera un salariu compensator.Am 2 intrebari: mi se va da salariul brut sau net? Daca primesc salariu compensator mi se va da si somaj? precizez ca am semnat instiintarea ca postul meu a fost desfiintat.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, mai am o nelamurire si anume, cum pot demonstra ca persoana pe care o angajeaza in locul meu(o prietena de familie cu sotia patronului) are aceleasi sarcini pe care le aveam si eu, daca el o va incadra pe alta functie. Eu am e-mailurile prin care sunt amenintata ca daca nu merg la testul respectiv (care personal mi se pare o umilinta deoarece nu are nicio baza) ma da afara si detin si o copie dupa decizia de a desfiinta postul . De asemenea detin si fisa de evaluare pentru care si-a dat acceptul. Pe cele din urma le pot utiliza in instanta?
Am o intrebare, am fost concediata sub pretextul ca se desfiinteaza postul dar de fapt patronul mi-a trimis e-mail ca ma da afara pentru ca refuz sa particip la un test cu poligraful. Mentionez ca in urma cu o luna s-a facut o evaluare a angajatilor unde am iesit foarte bine obtinand nota 9,82. Este legal? Eu deja am semnat actul conform caruia sunt instiintata ca voi fi concediata din cauza desfiintarii postului. Mai pot actiona in vreun sens?