Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensator si somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensator si somaj

Buna ziua,

Am fost concediata prin desfiintarea postului, si mi se ofera un salariu compensator.Am 2 intrebari: mi se va da salariul brut sau net? Daca primesc salariu compensator mi se va da si somaj? precizez ca am semnat instiintarea ca postul meu a fost desfiintat.
Este gresit spus "salariu compensator". Se acorda o compensatie baneasca care este supusa impozitului pe venit.
Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
www.avocatnet.ro/content/for...

Aveti dreptul la somaj daca indepliniti conditia stagiului de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni (cim program normal de lucru).
ContSters42179, utilizator
Net.
1. Platile compensatorii (in valoare bruta) se adauga pe statul de plata, la celelalte drepturi banesti cuvenite, se impoziteaza si se retin contributiile la CAS si CASS.
2. Nu se retine contributia pentru somaj.
3. Daca aveti lucrate si cotizate la somaj 12 luni in ultimele 24 de luni veti beneficia de indemnizatie de somaj.