avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate stefqkyw

Activitate stefqkyw

Răspuns la discuția Razie si legitimare
multumesc pentru raspuns.
vreu sa stiu daca la o razie, la legitimarea organelor de politie e obligatoriu să dai C.I. din mână sau este suficient doar să te legitimezi arătând C.I.

Întâmparea neplăcută, a fost că în timp ce serveam o bere cu prieteni intr-un local a venit razia, eram doar trei persoane în local si persoana de la bar., se anunţă că este razie, cu mascaţi şi trec la acţiune, la solicitarea legitimaţiei am solicitat să se identifice una din personae cu legitimatia de serviuciu si nr. insignă, la care mi s-a fluturat pe sub nas una, doua legitimatii, dar nu suficient cât poti să reţi un nume şi un număr, in final am scos legitimaţia (C.I.) şi am prezentat-o fără a o da din mână. La solicitare, am specificat că nu m-i se pare normal să se dea din mână C.I., drept urmarte, replica a fost scurtă şi fără cuvinte, domnul mascat , a intervenit, scurt si doar nu m-a luat pe sus. rămânând total surprins şi fără cuvinte, fără să fac vrun gest fizic sau verbal de împotrivire, singurele argumente fiind cu replica că sunt "smecher" şi o să suport consecintele. am fost dus la sectia de politie de domnul mascat, cu cătuşe binenânţeles şi luat in evidenţa poliţiei (poze şi amprente),

Aş dori să ştiiu dacă am încălcat legea si cum, (doar prin simplul fapt că nu am lăsat C.I. din mână, poliţistul putând să o consulte fără a o las din mână)
Ş, i de ce, alte sancţiuni sau pedepse sunt pasibil.

Menţionez că nu am jignit cu nimic verbal şi nu m-am împrivit fizic, sau să schiţez vreun gest fizic să refuz, sau împotrivire,
singurul lucru, a fost să le solicit o legitimatie şi un număr de insignă.

Vă mulţumesc, şi să îmi spuneţi cum pot intervene, conform legi.

Cu deosebit respect,
Ştefan TUDOR
Răspuns la discuția protectia copilului
[ editat de moderator- nu mai citati mesajul anterior, multumesc]

- programul mamei este de 7 ore 07-14 sau 10-17, in restul timpului numai ia stie ce face, dar stiu sigur ca nimic care sa fie in folosul copilului.


Va multumersc.
Răspuns la discuția protectia copilului


- tata vrea copilul, intr-un fel si mama il vrea sa il mai lase si pe la alti, bunica il vrea dar nu poate sa se ocupe tot timpul este in varsta si bolnava, am fost la DGASPC, chiar azi si mi s-a spus sa ne intelegem pe cale amiabila, nu este inca de nivelul lor, sas merg la politie sa fac sesizare, in instanta, intr-un final a ramas in coade de peste, lasama sa te las, "vedeti voi ce faceti, nu e asa grav ", vreu sa stiu din pct. de vedere legal cum trebuie procedat si catre ce institutie a statultui roman sa merg sa fiu luat in serios,

,,,mama de vreo 3 luni pleca dimineata (06.00)si vine seara (09.00), minorul mananca mai mult la bunica, de dus la scoala , adus de la scoala si tot timpul din rerstul zilei sta tata cu minorul - mama motivand ca a mers si a vorbit si la asistenta sociala si la protectia copilului, si a explicat precum ca nu poate sa stea acasa din motive invocate,,,
Răspuns la discuția protectia copilului
- vreau sa stiu, referitor la primul mesaj, ce sanse sunt de pierdere custodie minor daca fac sesizare la protectia copilului.
multumesc, si astept parerile dumneasvoastra




-mama a primit custodia copilului, si acum se eschiveaza si incearca sa-si santajeze mama (bunica copilului) amenintand ca omoara copilul (il taie) dupa care se sinucide daca nu vrea sa aiba grija de copil. (tot timpul se foloseste de copil pentru a santaja tatal copilului si pe mama ei -bunica copilului-)
Vrea sa plece de sarbatori si a motivat ca merge la -curs-. (exact in perioada sarbatorilor)
- cat de grave pot fi acuzatiile aduse la adresa copilului.
sunt asistent medical, angajat in spital judetean, am sustinut si obtinut gradul de asistent medical principal, am depus copie dupa diploma si cerere,si nu am primit la salariul de baza nimic in plus,,
as vrea sa stiu dupa ce lege si in ce conditi se acorda acest spor la salariul de incarare