Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

protectia copilului

-mama a primit custodia copilului, si acum se eschiveaza si incearca sa-si santajeze mama (bunica copilului) amenintand ca omoara copilul (il taie) dupa care se sinucide daca nu vrea sa aiba grija de copil. (tot timpul se foloseste de copil pentru a santaja tatal copilului si pe mama ei -bunica copilului-)
Vrea sa plece de sarbatori si a motivat ca merge la -curs-. (exact in perioada sarbatorilor)
- cat de grave pot fi acuzatiile aduse la adresa copilului.
Nu prea inteleg, ce doriti sa stiti ? Pana la urma, vrea cineva acest copil ?
gi-jane2, moderator
- vreau sa stiu, referitor la primul mesaj, ce sanse sunt de pierdere custodie minor daca fac sesizare la protectia copilului.
multumesc, si astept parerile dumneasvoastra

gi-jane2, moderator
pierdere de custodie in favoarea cui ?
Inteleg ca nici bunica nu vrea sa stea cu copilul din moment ce mama ameninta din acest motiv.
Daca tatal il vrea, sa ceara in instanta.
Pe tata cu ce il santajeaza ?
Da, puteti reclama mama la DGASPC.

- tata vrea copilul, intr-un fel si mama il vrea sa il mai lase si pe la alti, bunica il vrea dar nu poate sa se ocupe tot timpul este in varsta si bolnava, am fost la DGASPC, chiar azi si mi s-a spus sa ne intelegem pe cale amiabila, nu este inca de nivelul lor, sas merg la politie sa fac sesizare, in instanta, intr-un final a ramas in coade de peste, lasama sa te las, "vedeti voi ce faceti, nu e asa grav ", vreu sa stiu din pct. de vedere legal cum trebuie procedat si catre ce institutie a statultui roman sa merg sa fiu luat in serios,

,,,mama de vreo 3 luni pleca dimineata (06.00)si vine seara (09.00), minorul mananca mai mult la bunica, de dus la scoala , adus de la scoala si tot timpul din rerstul zilei sta tata cu minorul - mama motivand ca a mers si a vorbit si la asistenta sociala si la protectia copilului, si a explicat precum ca nu poate sa stea acasa din motive invocate,,,
gi-jane2, moderator
Mama munceste in intervalul asta de timp ?
Tatal se poate adresa instantei pt a cere ca domiciliul copilului sa fie stabilit la el, iar autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun, iar mama sa plateasca pensie. Daca si mama va fi de acord, va fi cu atat mai usor.