avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate atu_targoviste

Activitate atu_targoviste

Buna ziua,va rog,cum pot rezolva o problema legata de succesiunea dupa mama mea,legata de casa in care a locuit cu tatal meu si dupa decesul tatalui,survenit in 1994.Pe scurt,ei,parintii mei,au locuit cu bunicii din partea tatalui,pana in 1968 si respectiv,1984,cand bunicii mei au decedat.Casa respectiva,a fost a bunicii mele,primita cu act dotal ,de la tatal ei(parafat,stampilat la vremea respectiva 1902)Bunicii mei,au avut mai multi copii,pe care i-a impropriat cu diverse terenuri,toti decedati ,acum.Tatalui meu,la decesul parintilor lui,i-a revenit casa in care a locuit totdeauna.Nu cunosc,daca s-a facut succesiunea dupa decesul bunicilor(se poate verifica undeva?),acum,ca si mama mea a decedat,eu si fratele meu,vrem sa dezbatem succesiunea,dar,Primaria unde-i casa respectiva,imi cere acte de proprietate pe ea.Nu este valabil actul dotal din 1902? Cum rezolv aceasta problema stringenta. Cadastristul care ne-a facut masuratorile,mi-a spus ca pana in 1989 succesiunile se faceau automat de catre Stat,e-adevarat? Cum vedeti D-voastra,rezolvata aceasta problema.
Cu respect,multumesc!
Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Da,intr-adevar,dar ,presupun ca-si poate face si indemnizatie de handicap,cele doua,in prezumtia ca va primi,se cumuleaza?

Multumesc,
Buna ziua,fiti va rog amabili,pensia de boala se poate transforma in pensie de handicap? Persoana in cauza,52 ani,a cazut intr-un canal ,are o tumore,are probleme de concentrare,ar dori sa lucreze,e tanar,dar neurologul care-l trateaza nu-i poate da adeverinta,e inapt pentru a presta activitate.Ii este teama,in conditiile in care isi face dosar de handicap,sa nu piarda pensia de boala.
Multumesc
Buna ziua,va rog respectuos sa-mi comunicati,daca familia unei peroane decedata beneficiaza de drepturi,in conditia in care decedatul nu avea inca dreptul la pensie pentru limita de varsta,avea 62 ani la data decesului,fusese bolnav,nu avea pensie de boala,activitatea si-a intrerupt-o cand s-a imbolnavit.Mentionez ca sotia defunctului lucreaza,iar fiica a terminat facultatea,are 24 ani.

Va multumesc.
Discuție Pensionare
Buna ziua,respectuos,va rog sa-mi comunicati ,pentru o persoana de sex feminin,nascuta pe 18.02.1962,vechime in munca gr.1-4 ani,grupa 2-9 ani,vechime totala 28 ani,data de pensionare pentru limita de varsta,sau, alte oportunitati de pensionare-anticipat,anticipat partial.
Multumesc,
Răspuns la discuția Pensionare limita de varsta
Multumesc,
Buna ziua,
Respectuos,va rog sa-mi comunicati ,pensionarea pentru limita de varsta,a unei persoane de sex feminin,nascuta pe data de 01.01.1959,vechime in munca 31 ani si 4 luni.data primei angajari-11.11.1978.
Multumesc,
Răspuns la discuția Executare silita
Persoana in cauza este debitor.
Multumesc,
Buna ziua,
Respectuos,va rog sa-mi comunicati cum se poate solutiona o instiintare de executare silita, a unei persoane ce a contractat un credit de nevoi personale,in 2013,nu l-a achitat,nu are momentan loc de munca ,nu are alte venituri si nu detine bunuri mobile si imobile.
Multumesc,
Răspuns la discuția ajutor inmormantare
Multumesc,mi-am inchipuit ca e beneficiar de aj deces,dar,acum am aflat altceva,in Canada,ca sa primesti un act oficial si guvernamental,dureaza luni de zile.Nepoata mea,are doar un certificat de inmormantare,ii poate sista pensia doar in baza acestuia?