avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Mary Janr

Activitate Mary Janr

Va faceti mai multe griji decat trebuie. Treaba organului, prima data a politiei este sa ia declaratii, atat prietenului Dvs, cat si invinuitului, daca ei considera ca intr-adevar se dovedesc spusele prietenului vor trimite cauza procurorului, iar acesta, in functie de rezultatele cercetarii va dispune trimiterea in judecata sau neinceperea urmaririi penale. S-ar putea sa aveti nevoie si de ceva expertize medicale, ma gandesc.
Acuma, toate chestiile astea dureaza, nu se intampla de pe azi pe maine asa cum vedeti in filme si va fi arestat preventiv doar daca exista motive temeinice ca va incerca sa fuga sau ca va comite din nou respectiva infractiune, hotararea se ia in functie de periculozitatea individului.
@Liliana: nu are importanta ca victima este acum majora, are importanta ca la momentul comiterii faptei era minor.
E irelevant de ce nu ii mai dadea bani si e irelevant daca ii convenea ca primea bani pentru chestiile pe care i le "facea", infractiunea e infractiune.
@Rordiesel: nu este de datoria Dvs. sau ma rog, a persoanei vatamate sa indice articolul din Codul penal, acest lucru este de datoria organului de urmarire penala. Ce puteti face acum este sa mergeti sa depuneti o plangere la politie si de acolo o sa preia ei cercetarea si in functie de ce decid ei o sa ajunga cauza la procuror si asa mai departe.
Atata timp cat sunteti pe proprietatea Dvs. nu vad cum ar avea vreun castig de cauza hotul. De exemplu, in supermarketuri sunt instalate camere de supraveghere tocmai din acest motiv: pentru a preveni un furt sau pentru a-l dovedi. Din cate stiu insa cred ca trebuie o firma autorizata care sa va instaleze acel sistem de supraveghere, tocmai pentru ca autoritatea vine de la IPJ
@Liliana11: nu o lua la modul personal, nu vreau sa fiu rea, dar nu asa se face treaba, prin avocati si nu stiu ce, pentru ca un om nu va fi condamnat niciodata pe civil in asemenea cazuri care inseamna acte de perversiune sexuala cu un minor si probabil si act sexual cu un minor. Acestea trebuie sa fie dovedite de niste organe de urmarire penala, de aceea nici nu se baga un avocat in stadiul acesta.
Dupa cum v-a spus cineva mai sus: se face plangere la politie, de acolo se fac cercetari si asa mai departe, va duce fisa medicala de la psihiatrie care sa ateste un derapaj emotional care este in legatura cu evenimentele suferite, dar un lucru trebuie sa fie foarte clar: daca omul acela i-a facut intr-adevar ceea ce sustine, pedeapsa lui nu va fi ca trebuie sa-i dea niste bani, ci acela ca v-a trebui sa raspunda penal cu pedeapsa inchisorii pentru ce a facut. Daunele pe care le va primi (daca le va primi) vin doar ca un premiu de consolare pe langa pedeapsa principala, aceea a inchisorii care este de fapt finalitatea unui astfel de comportament
Eu am fost data in plasament familial, am un nume de familie si familia la care am trait si crescut toata viata alt nume de familie. Imi cunosc fratii pentru ca oricum sunt ruda cu fostii mei tutori, dar mamei mele nu i s-a parut niciodata ciudat cand sunau colegii mei la mine acasa si intrebau daca au sunat la familia X, adica numele meu de familie si ea avea alt nume de familie, ci radea si spunea "stai ca vine imediat la telefon". De asemenea, familia mea biologica locuieste in acelasi oras cu mine si suntem destul de cunoscuti tocmai datorita faptelor tatalui meu natural (omor cu premeditare), dar nu ne-a facut nimeni vreodata pe noi criminali din cauza lui si eu chiar am facut facultatea de drept (si inca una, am chiar si un an de doctorat) si am reprezentat si eu Romania la olimpiade, dar nu am considerat niciodata ca as fi avut mai multe de castigat daca m-ar fi chemat altfel si numele de familie nici nu m-a ajutat, nici nu m-a impiedicat sa fac ce vreau, asa ca ce vroiam sa spun de fapt e ca nu e un capat de lume daca nu te cheama la fel ca pe parintii tai si nici "calitatea" tatalui biologic. Diferentele intre oameni nu stau intre numele de familie pe care le poarta si mi se pare ca - cu tot respectul - faceti mult zgomot pentru nimic, cum ar spune Shakespeare.
@Martonze: adica la fel cum s-ar putea sufoca si un copil de doua luni dupa ce a fost alaptat la sanul mamei si aceasta fiind obosita a adormit? Pentru ca s-au intamplat astfel de cazuri. Si eu am fost alaptata si alti copii, dar sincer, chestia asta cu dormitul impreuna e de moda noua (si am o varsta destul de frageda intr-ale vietii): nu am auzit-o niciodata pe bunica mea spunand ca a dormit cu nu stiu care copil pentru ca plangea noaptea, hai sa fim seriosi! Astea sunt chestii vazute in reclamele de la pampers si citite in carti gen mama si copilul. Si da, copiii percep atitudinea noastra si fata de alti oameni si se comporta ca atare. Eu nu ma inteleg bine cu aproape nimeni, dar asta se intampla din cauza ca am prostul obicei de a le spune in fata ce cred despre ei si actiunile lor atunci cand mi se cere parerea si nu e ce vor ei sa auda...
Oricum, nu ma intelegeti gresit, nu ma bag peste cum isi cresc altii copiii si implicit nici peste Dvs. pentru ca stiu cum sunt majoritatea tatilor. Si aici se vede ca "tatal" care isi cere drepturile e un om foarte periculos si poate lui ar trebui sa i se faca o expertiza psihiatrica, la fel ca altora, poate chiar si tatalui din cazul Dvs. Dar tot ce stiu este ca daca nu spui in fata instantei tot ce stii, sa-ti mearga gura atunci cand esti intrebat, atunci celalalt va profita de slabiciunea ta. Totul sta in puterea cuvantului!
Stati linistite doamnelor, vad ca utilizatorul Shomo nu poate sau nu vrea sa inteleaga o realitate. @Shomo: poate nu ati citit bine, dar omul acela a incercat sa o omoare pe doamna care a initiat acel post, ma indoiesc ca dupa asa ceva ar mai considera corect sa lase un copil in preajma unui asemenea om. Si doamna care spunea ca sotul il dezbraca pe copil are mare dreptate sa se ingrijoreze, nu asa il scapi pe copil de inhibitii. Eu am fost crescuta foarte strict si pudoarea domnea peste tot in casa si sunt in regula acum, dar fiecare pricepe cat vrea si raportat la nivelul experientelor sale.
@Martonze: cu tot respectul, dar copilul nu ar trebui sa doarma cu mama la nicio varsta, nici cand are o saptamana, nici la 7 ani, nicicand. E vorba de cum il obisnuiesti. Un copil trebuie sa se simta iubit si daca mama lui nu e langa el continuu. Cat despre faptul ca de unii copii ii place si de altul nu, va spun eu ca repeta actiunile pe care le vede la mama lui. Nepoata mea este exact la fel: nu-i suporta nici ea pe oamenii pe care nu-i suporta mama ei, cu care doarme in pat si de care este foarte dependenta pentru ca ii spune in mod clar ca ea este singura persoana care o iubeste. Si sa ne intelegem, mama ei e sora mea si tot nu pot sa-i tin partea cand vad ca atitudinea ei de respingere a tatalui fetitei se reflecta si in atitudinea fetei fata de tata.
Răspuns la discuția Statut chirias/vecini galagiosi
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imi pare rau ca unii dintre voi priviti asa lucrurile. Pe la inceputul anului, chiar dupa revelion un utilizator care a raspuns si la acest topic sugera ca daca nu-ti convine muzica data la maxim de catre vecin inseamna ca ai tu o problema, ca deh, e revelion si oamenii aia trebuie sa se distreze, chiar daca poate langa ei stau niste oameni bolnavi cu inima sau cine stie ce si bass-ul suna de se misca obiectele in apartamentul vecin. Tatal meu este bolnav de cancer si cred ca i-as rupe picioarele celui care ar indrazni sa-l deranjeze (si sunt om linistit de felul meu), dar norocul lor ca stau la casa. Ideea e ca nu este normal sa trebuiasca sa ne facem bagajele atunci cand cineva ne deranjeaza. In strainatate nu se procedeaza asa: nu conteaza ca un copil face galagie sau galagia vine de la muzica, efectul e acelasi. Si cu politistii se poate vorbi intr-un anumit fel, asa cum se poate vorbi cu oricine, chiar si mai convingator, amenzi se pot da. Dar nu ne mutam! Pe dincolo nu prea sunt proprietari de locuinte, mai mult sunt chiriasi, dar nu am auzit inca sa se mute cineva ca fac vecinii prea multa galagie si nu face nimeni nimic. Daca un copil urla prea mult (si la 5 ani nu e normal sa nu doarma la 12 noaptea) inseamna ca si parintii au o problema pentru ca nu stiu sa-si educe copilul. Eu am vazut copii mai mici de 5 ani care stateau civilizat la masa si foloseau tacamurile corect...
Răspuns la discuția Are sau nu are acest drept???
@Ionita: cred ca nu ati inteles corect mesajul doamnei si ce anume spunea. Nu doar ca a venit tuns chel copilul acasa, dar a facut treaba mare pe el, probabil nici nu a fost lasat sa mearga la baie saracutul si mai era si flamand.
Doamna, mergeti si la directia pentru protectia copilului, faceti toti pasii necesari si introduceti si actiune, eu zic ca aveti destule motive. Si nu uitati: de fiecare data probe, iar in fata judecatorului atunci cand sunteti intrebata ceva nu fiti timida, spuneti tot ce aveti de spus, dar TOT!