avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate jh0nny

Activitate jh0nny

Răspuns la discuția Drept civil - Succesiuni
Multumesc ptr raspuns .
Daca ar fi numai dezbaterea mostenirii poate nu ar fi o problema . Problema e ca are frati si unii frati sunt morti si la randu lor au copii si care sunt prin alte tari, care nu stiu pe unde sunt . Cautam o modalitate de obtinere cat mai usoara si mai rapida daca exista .
Buna ziua. Parintii detin un apartament pe care sunt trecuti 4 persoane . Parintii mei si parintii mamei mele. Tatal mamei mele traieste dar mama , care nu este mama adevarata a mamei mele a decedat. Persoana decedata are dreptul la 25% din valoare bunului respectiv. Vrem sa vindem apartamentul dar ne-am izbit de problema ca mama mea nu e fiica directa a persoanei decedate si astfel cei 25% sunt mosteniti de catre fratii persoanei decedate . Vreau sa stiu daca exista vre-o posibilitate sa dobandesc cei 25% fara contactarea fratilor decedatei , adica o eventuala dezbatere a mostenirii. Acestia nu stiu ca ea a fost trecuta in acte deci nu stiu ca au dreptul la aceasta locuinta , oricum nu ar avea nici un drept ptr ca a muncit decedata si sotul in viata pentru ea atat . Totusi daca sotul traieste de ce nu dobandeste el tot ce a avut sotia lui. Multumesc .
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Avem CIM si nu specifica aplicarea altor legi , numai dispozitiile legii 53/2003 .
De la AJOFM au zis ca nu se mai aplica acel articol cu privire la reducerea numarului de ore de la 8 la 4 . La nivel de institutie conducerea sustine prezenta unui contract colectiv de munca , dar pe care nu l-am vazut si nici nu l-am semnat .Daca acsta ar exista e mai presus decat CCMN ?. Cat despre sesizarea la ITM au mai sesizat alte probleme in trecut si nu le-au dat decat un avertisment , ca doar tot de primarie apartin si una si alta institutiile . O sa incerc la ITM sa vad ce raspuns primesc . Multumesc mult pntru raspunsul rapid .
Buna ziua. Lucrez la stat si am fost concediat impreuna cu mai multi colegi . Este vorba despre o concediere colectiva . Vreau sa stiu daca se mai aplica Contractului colectiv de munca unic la nivel national , deoarece acolo este prevazut la art. 74 : In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la
programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul
si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de
angajator.
Am discutat cu angajatorul si a spus ca aceste prevederi nu mai sunt valabile si nu se mai aplica .
Vreau sa stiu daca este aplicabil art. 74 si cum pot sa procedez pentru a demonstra angajatorului ca cele spuse nu sunt adevarate , sa lucrez numai 4 din cele 8 ore pentru ca eu chiar as avea nevoie de orele respective pentru a putea merge in cautarea unui job si pentru a ma prezenta la diverse interviuri .
Multumesc .