avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Manuilegal

Activitate Manuilegal

Buna ziua ! Politistii comunitarii ... oamenii care au iesit din grota si s-au trezit cu puterea legii in mana .

problema mea incepe in felulu urmator .
Am coborat in fata scarii cu cainele meu de rasa Pitbull . pe aleea din fata blocului am fost abordat de un politist comunitar care m-a legitimat si mi-a zis ca nu am bodnita la caine si ca imi da amenda. am incercat sa ii explic ca nu plec niciunde din fata blocului . Ca nu i-am pus bodnita deoarece e foarte cald si e un caine cuminte . A chemat 2 echipaje de politie comunitara care au venit cat ai zice peste .. la asemenea caz periculos . mi-au zis ca imi dau amenda 1000 lei pentru nepurtare de bodnita . am incercat sa explic ca nu e un caine agresiv, ca sunt in fata blocului. si accest stimabil domn comunitar a zis ca acceasta rasa de caini e foarte periculoasa si ca nu ar trebui scos ziua afara deoarece e foarte cald si din cauza caldurii o ia razna si poate ataca pana si stapanul :)) atunci m-a bufnit rasul deoarece facea si pe medicul veterinar , mare crescator de caini . am incercat sa explic ca toti vecinii ma cunosc ca toti copii se joaca cu catelusha mea ... am fost chemat sa semnez amenda si am prins cainele cu lesa de banca . atunci domnul comunitar dresor a incercat prin diferite mijloace sa imi intarate catzelu facandu-se ca da cu piciorul in el . ! din pacate nu am martori am primit amenda 10 milioane ! si nu stiu ce sa fac . Amenda nu am semnat-o as vrea sa o contesc dar nu vreau sa pierd timpul degeaba prin tribunal .! As dori si eu un sfat !
Răspuns la discuția fals in declaratie
O sa revin cu informatii noi la momentul potrivit ! multumesc mult domnule r.gabi pentru ajutorul moral acordat !
am o intrebare care sper sa nu fie tampita .
Daca eu nu am nici o vina si cineva vrea sa imi faca rau si isi aduce 10 martori care declara acelasi lucru impotriva mea . eu cum as putea sa ma apar ??

daca nu am martori si nu depune nimeni marturie pentru mine .
Răspuns la discuția fals in declaratie
Nu am fost inculpat pentru nimic ... momentan cazul e in desfasurare dar cineva din interior mi-a zis ca o sa fiu acuzat de fals in declaratie .

Am sunat un avocat care mi-a zis ceva de genu : " declaratia in fals se pedepseste doar daca prin ea sa produc consecinte juridice. Sa se creeze o alta stare defapt decat ce-a reala .
Ceea ce sa intamplat nu are legatura cu ceea ce am declarat eu . Eu am zis doar ca am condus . nu am fost oprit nu am facut absolut nici o ilegalitate . doar ca au vazut foarte multi ca nu am condus eu si o sa depuna plangere impotriva mea . !
Salut
sa incep cu inceputul desi nu are legatura cu mine .

a fost un scandal de intre 2 grupuri din accest scandal un baiat a ajuns cu maxilarul rupt la spital. in semn de razbunare dupa 1 ora un grup au plecat dupa de aici faptasii sa-au ales cu o masina sparta . si putina bataie . toate acestea s=-au intamplat intre orele 01.40 si 3.30 . pe la ora 4 ne stragem mai multe masini vreo 40 de oameni la numar sa plecam iarasi dupa ei. Prima masijna a unui prieten de-al meu care lucreaza in cadru MAI ajunge chiar in fata politiei coboara din masina si pe langa el mai coboara vreo 8 oameni . vreo 10 -12 persoane din tabara opusa observa ca el se afla la volan . dupa 3 min ajung si eu cu alta masina si prietenu meu imi zice e politia aici zici ca ai fost tu sofer eu am baut . toate bune si frumoase . m-am pus la volanul masinii lui si am asteptat dupa vreo 20 min vine la mine un politist sef de post in satul respectiv si imi spune sa ma dau jos de la volan. am zis ca refuz a inceput sa se manifeste urat cu amenintari ca suna si cheama D.P.I.R am zis ca eu ii dau toate actele necesare dar nu cobor din masina deoarece ma simpt incoltit. a plecat nervos eu am luat vreo 4 oameni atat proprieterul masinii adica fostul sofer si inca vreo 4 amici si am incercat sa plecam , am fost blocatii de acest agent de politie . ca nu ma lasa sa plec am incercat sa ii explic ca eu ma grabesc ca trebuie sa plec si ca nu am nici un amestec in scandaul de acolo . m-a chemat sa dau o declaratie i-am dat permisul , buletinul si mi-a zis ca vrea sa le retina pentru cercetare . am intrebat ce cercetare ? ce vrea sa cerceteze cu ce ocazie , nu am facut nici o abatere la regimul rutier nu am fost opriet in trafic doar stam parcat si vreau sa plec . mi=a zis daca vreau sa dau declaratie ? am intrebat ce sa declar ? imi zice ce ai facut ? Aici e problema declaratie mea negru pe alb mincinoasa !

Am scris ca ma aflam impreuna cu proprietarul masinii pe raza comunei X cu scopul plimbarii . am scris ca nu stiu nimic de nici un scandal anterior .. ca nu am fost implicat in nici un scandal si ca de masina sparta din acces sat am aflat la politie. Am condus masina cu numarul xxxxxxxx . am ajuns la politie la 4:40 la ora 5:00 am scris declaratia ! . am inteles ca pot fi incadrat la marturie mincinoasa .

Dar de ce ? nu a fost prins nimeni pe drum public la volan de catre vreun organ al politiei nici oprit . nu a avut loc nici un evenimen rutier in care am fost implicat . tot ce sa intamplat inainte in accea comuna nu avea nici o legatura cu cine a condus masina a doua oara ca eu am pecificat orele .ce pot face ???
Nu am nici o vina doar am incercat sa ajut un prieten sa nu i se ia permisul .
???