avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate TEA

Activitate TEA

Răspuns la discuția Impozit programatori
Imi pare rau ca raspunsul meu te-a agitat asa de tare, oricum nu vreau sa intru in polemici.
Din pacate controlul asupra aplicarii legii in materia scutirii de impozit il exercita Garda Financiara si daca aceasta iti spune atat verbal cu ocazia controlului cat si scris (raspuns oficial) ca singurul document acceptat de ei este diploma legalizata conform legii, nu prea ai decat doua cai: ori faci asa, ori in cazul primirii unei amenzi faci contestatie (pentru o firma cea mai convenabila varianta este cea dintai indiferent ca mie personal imi convine sau nu. Asadar e posibil ca persoana pe care trebuie sa o convingi sa nu fie RH care nu face regulile pana la urma ci persoana care are putere de decizie. Si ca o precizare, pana acum nu am avut nici un caz in care sa se refuze acordare deducerii de la impozit dar nu se va acorda niciodata doar pentru ca unor angajati le este mai comod sa zica nu se poate atunci cand stiu foarte bine ca se poate).
In al doilea rand taxa de urgenta, din informatiile mele, nici nu este instituita prin regulament (vezi Regulament privind actele de studii si documentele scolare in invatamantul superior publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 716 din 23/10/2007), fiecare institutie fiind libera sa stabileasca termenul in care elibereaza actele (termenul de 12 luni este un termen maxim nu minim iar cel de 6 luni nu mai exista)
Poate ca nu eu trebuie sa ma informez (am facut-o pentru colegii mei cand a fost cazul si i-am trimis sa isi ridice diplomele nu sa piarda timpul). Si ca sfat: ar fi bine sa nu mai acuzi oamenii de nestiinta inainte sa cunosti toate datele problemei, pana la urma fiecare are dreptul la opinie.

Numai bine!
Răspuns la discuția Impozit programatori
Pentru bsandru: se poate acorda scutirea din prima zi de angajare daca sunt indeplinite toate conditiile. In lege nu exista dispozitii contrare acestui lucru. In plus, firma pe ansamblu, prin activitatea ei, trebuie sa realizeze niste venituri care sa ii permita sa scuteasca de impozit un numar de angajati, indiferent daca fiecare din acei angajat a realizat intr-un an 10.000 de dolari.
Pentru florin_a: Intr-adevar ordinul citat prevede ca document doar diploma de licenta legalizata si nu adeverinta. Si eu care lucrez la resurse umane refuz sa acord scutirea daca nu mi se aduce diploma. Procedura este foarte simpla: orice facultate poate elibera diplomele in regim de urgenta contra unei taxe suplimentare (cred ca in jur de 100 ron). Asadar studentii mei, in momentul in care isi dau licenta, in termen de maxim o luna de zile imi aduc si diploma legalizata. Poate ar trebui sa te interesezi la secretariatul facultatii.
Sa inteleg ca, spre exemplu, daca vine Garda in control si imi "reproseaza" ca am dat diurna peste limita legala sau am decontat carburantul peste consum de 7.5l/100km (autoturism proprietate personala) si ca nu le am inscrise in CCM la nivel de unitate, ma pot prevala de prevederile codului muncii (titlul VIII) si ale Lg 130/1996 in aplicarea CCM la nivel de ramura? Si ca in eventualitatea unei ppenalizari contestate ar putea societatea sa aiba castig de cauza?


Răspuns la discuția Impozite datorate pentru diurna
Sa inteleg ca o data plateste angajatorul impozit pe profit si o data salariatul impozit pe venit?
Potrivit codului fiscal, indemnizatiile de delegare(inclusiv cheltuielile de transport si cazare) nu sunt asimilate veniturilor din salarii in sensul platii impozitului pe venit?

Poti sa imi spui te rog care sunt prevederile care regelementeaza retinerea pe diferenta de diurna a impozitului pe venit? Multumesc.
Buna ziua,

Daca CCM la nivel de unitate nu cuprinde toate drepturile prevazute de CCM la nivel de ramura (pe motiv de omisiune, scapare din vedere, dorinta de a nu copia CCM la nivel de ramura etc), in ce masura este o societate "acoperita" dpdv fiscal atunci cand acorda niste drepturi peste limita prevazuta de lege, pe baza prevederilor CCM la nivel de ramura (prevederi care precizez nu sunt cuprinse in CCM la nivel de unitate)? Ma refer in special la situatii privind diurne, decontarea cheltuielilor cu carburantul etc.
Este corect sa ma bazez pe articolele Legii 130/1996 privind CCM care stabilesc ierarhia acestor contracte si pe prevederile Codului Muncii. In toate cazurile este corect sa consider ca, cu toate acestea, in momentul unui control financiar, este bine sa am si o decizie a administratorului societatii care sa hotarasca aplicarea acelor prevederi din CCM superior atata vreme cat nu sunt cuprinse in CCM la nivel de unitate?

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Daca CCM la nivel de unitate nu cuprinde toate drepturile prevazute de CCM la nivel de ramura (pe motiv de omisiune, scapare din vedere, dorinta de a nu copia CCM la nivel de ramura etc), in ce masura este o societate "acoperita" dpdv fiscal atunci cand acorda niste drepturi peste limita prevazuta de lege, pe baza prevederilor CCM la nivel de ramura (prevederi care precizez nu sunt cuprinse in CCM la nivel de unitate)? Ma refer in special la situatii privind diurne, decontarea cheltuielilor cu carburantul etc.
Este corect sa ma bazez pe articolele Legii 130/1996 privind CCM care stabilesc ierarhia acestor contracte si pe prevederile Codului Muncii. In toate cazurile este corect sa consider ca, cu toate acestea, in momentul unui control financiar, este bine sa am si o decizie a administratorului societatii care sa hotarasca aplicarea acelor prevederi din CCM superior atata vreme cat nu sunt cuprinse in CCM la nivel de unitate?

Multumesc pentru raspunsuri.


Buna ziua,

Daca diurna se acorda intr-un cuantum mai mare decat limita stabilita de lege ca fiind deductibila pentru diferenta ce impozite se platesc? Eu as zice ca doar angajatorul plateste impozit, in rest, nefiind venit asimilat salariilor, nu se datoreaza CAS, CASS... As fi interesata de parerile voastre, intrucat am auzit si varaianta opusa (dar nu am gasit textele de lege care sa o sustina)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Impozit programatori
In modificarile aparute la Codul Fiscal (OUG 106/18.10.2007) prevederea privind scutirea de impozit pentru programatori nu este abrogata si nici modificata. Si nici macar zvonuri in mass-media (cum s-a intamplat anii trecuti) nu am auzit. Asa ca deocamdata ramane valabila.
Buna ziua,

Conform Legii 95/2006 "Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6.5 % care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit".

Angajtilor care obtin venituri din software scutite de plata impozitului pe venit li se calculeaza si li se retine contributia de 6.5% asupra acetor venituri de catre angajator sau trebuie sa-si incheie individual contract cu CNAS?
Precizez ca pe data de 24 septembrie 2007 au fost publicate Normele metodologice la acesta lege (au fost postate si pe site-ul avocatnet).

Multumesc aniticipat pentru raspunsuri.
Multumesc pentru raspunsuri.