avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate maddi

Activitate maddi

Răspuns la discuția eroare de procedura?
Va multumesc frumos pt sfaturi si va doresc numai bine!
Maddi
Răspuns la discuția eroare de procedura?
Va multumesc pt amabilitatea cu care imi raspundeti.Cred ca greseala a fost in formularea actiunii de divort,deoarece s-a cerut numele purtat anterior casatoriei,nu acela de nastere,desi la cel de nastere am vrut sa ajung...In aceaste situatie,mai am vreo sansa,daca fac apel sa raman la numele de nastere? Sa nu trebuiasca sa-mi schimb actele?Am vorbit cu dna.avocat ce m-a reprezentat la proces si mi-a spus ca nu e nici o problema,se rezolva.Problema mea este ca eu nu sunt in tara si dna avocat mi-a spus ca va face apel,dar va dura ,deoarece vor intra in vacanta si abia prin septembrie se va rezolva...Pana atunci eu nu stiu sigur cum ma mai cheama...Imi puteti da un sfat,va rog?Sa ma intorc in tara,sa las avocatul sa rezolve problema...nu stiu ce sa mai fac?!Va multumesc inca o data pt amabilitatea cu care imi raspundeti.Maddi
Răspuns la discuția eroare de procedura?
aianaa a scris:

Mihai S.R. a scris:

E posibil ca instanta sa o considere" indreptare eroare materiala". In functie de solutia instantei, va trebui sa va anulati( sau nu,) actele pe care le-ati modificat deja.

Da, este posibil ca instanta sa o fi considerat eroare materiala, dar nu este.
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!Da,intr-adevar,pe ce am primit eu acasa scrie''INDREPTARE EROARE MATERIALA''.Dar ce vina am eu in aceasta situatie de trebuie sa umblu iar prin tribunal si sa-mi schimb actele? Ce pot face sa-mi pastrez numele de''fata''pe care tocmai l-am recapatat si acum...pierdut dintr-o indreptare de eroare materiala? Va multumesc anticipat,Maddi
Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un sfat,va rog? Anul trecut am inaintat divortul ...In data de 15.03.2010,hotararea de divort a ramas definitiva si irevocabila.Mi-am schimbat actele(buletin,permis auta,pasaport si acum port numele avut la nastere),iar azi,dupa 2luni si jumatate primesc o instiintare de la tribunal cum ca s-a produs o eroare de procedura in privinta numelui purtat anterior (am mai fost casatorita o data,iar la finalizarea primului divort am hotarat sa port numele sotului.,deoarece vroiam sa ma cheme la fel ca pe baiatul meu,rezultat din aceasta casatorie.).Toate actele mele acum sunt pe numele de nastere,pe care l-am cerut la acest ultim divort,iar ei imi spun acum ca numele purtat anterior era cel al primului sot...ce am de facut?Va rog,ma puteti ajuta?In speranta ca ati inteles situatia,adica sperand ca am explicat destul de bine(desi e complicat si pt mine),va multumesc pt timpul acordat.
Maddi