Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... eroare de procedura?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

eroare de procedura?

Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un sfat,va rog? Anul trecut am inaintat divortul ...In data de 15.03.2010,hotararea de divort a ramas definitiva si irevocabila.Mi-am schimbat actele(buletin,permis auta,pasaport si acum port numele avut la nastere),iar azi,dupa 2luni si jumatate primesc o instiintare de la tribunal cum ca s-a produs o eroare de procedura in privinta numelui purtat anterior (am mai fost casatorita o data,iar la finalizarea primului divort am hotarat sa port numele sotului.,deoarece vroiam sa ma cheme la fel ca pe baiatul meu,rezultat din aceasta casatorie.).Toate actele mele acum sunt pe numele de nastere,pe care l-am cerut la acest ultim divort,iar ei imi spun acum ca numele purtat anterior era cel al primului sot...ce am de facut?Va rog,ma puteti ajuta?In speranta ca ati inteles situatia,adica sperand ca am explicat destul de bine(desi e complicat si pt mine),va multumesc pt timpul acordat.
Maddi
ati primit o simpla instiintare? Hotararile judecatoresti nu se modifica prin simple instiintari. Avand in vedere ca hotararea de divort e definitiva si irevocabila nu prea vad cum s-ar putea modifica situatia. Aratati acea instiintare unui avocat sau consilier, sa nu cumva sa se fi promovat vreo cale extraordinara de atac, desi nu cred.
E posibil ca instanta sa o considere" indreptare eroare materiala". In functie de solutia instantei, va trebui sa va anulati( sau nu,) actele pe care le-ati modificat deja.
Instanta poate din oficiu in baza art 281 c.proc.civ.sa constate ca in dispozitivul unei hotarari s-a strecurat o eroare materiala si sa dispuna printr- o incheiere indreptarea erorii materiale, ceea ce presupun ca s-a intamplat in cazul dvs.Astfel, prin hotararea pronuntata instanta a dispus prin dispozitiv ca dvs. sa reveniti la numele avut anterior casatoriei, insa practic a mentionat numele dvs. din certificatul de nastere insa ulterior aceasta a constatat ca de fapt trebuia sa dispuna revenirea la numele anterior casatoriei si anume acela cu care ati ramas in urma primului divort.
Daca ati primit o incheiere de indreptare de eroare materiala inseamna ca situatia expusa mai sus de mine este cea avuta in vedere de instanta astfel ca dupa expirarea termenului de apel care este tot de 30 de zile de la comunicare ca si divortul, va trebui sa legalizati incheierea si sa schimbati din nou actele.
Mihai S.R. a scris:

E posibil ca instanta sa o considere" indreptare eroare materiala". In functie de solutia instantei, va trebui sa va anulati( sau nu,) actele pe care le-ati modificat deja.

Da, este posibil ca instanta sa o fi considerat eroare materiala, dar nu este.
aianaa a scris:

Mihai S.R. a scris:

E posibil ca instanta sa o considere" indreptare eroare materiala". In functie de solutia instantei, va trebui sa va anulati( sau nu,) actele pe care le-ati modificat deja.

Da, este posibil ca instanta sa o fi considerat eroare materiala, dar nu este.
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!Da,intr-adevar,pe ce am primit eu acasa scrie''INDREPTARE EROARE MATERIALA''.Dar ce vina am eu in aceasta situatie de trebuie sa umblu iar prin tribunal si sa-mi schimb actele? Ce pot face sa-mi pastrez numele de''fata''pe care tocmai l-am recapatat si acum...pierdut dintr-o indreptare de eroare materiala? Va multumesc anticipat,Maddi