avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate rodeo

Activitate rodeo

Răspuns la discuția Problema racordare la gaz
Da suntem proprietari.
Răspuns la discuția Problema racordare la gaz
pentru centrala de apartament
Buna seara!
Sunt un locatar dintr-un bloc cu trei scări si 20 de apartamente pe scara din care majoritatea dorim sa ne branşam la reţeaua de gaze, dar întâmpinăm următoarele probleme:
- printr-o hotarare de consiliului local si blocul nostru a fost introdus in aşa numita
zona unitara de încălzire cu energie termica
- primăria a transmis la Wirom o adresa prin care le interzice branșarea la gaze a acestor
- blocuri;
- în septembrie 2012 am mers in audienta la primar si am obținut aprobare pentru un singur foc (aragaz);
- în ianuarie 2013 am mers la Wirom pentru a plăti o parte din prețul branșamentului la gaze urmând sa achitam la final;
- am mers la o firma autorizata ANRE pentru a executa coloana pe scara, dar când au auzit ca avem autorizație pentru un singur foc ne-au sugerat sa obținem autorizaţie si pentru cel de- al doilea foc;
- am mers din nou in audienta la primar si a spus sa participam la ședința consiliului local pentru a ne susține problema;
- am participat la ședința in data de 27.02.2013 dar fără nici un rezultat.
Va rog sa-mi spuneți care sunt pași de urmat pentru o soluționare (cu un rezultat favorabil) a acestei probleme, pentru ca eu nu am găsit in aceasta hotărâre de consiliu local ca interzice branșarea la rețeaua de gaze naturale.
Atașez și o parte din hotărâre.
Art. 1. Se stabilesc zonele unitare de încălzire în arealul geografic al municipiului conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 2. Zonele unitare de încălzire prevăzute la art. 1 dispun de o singură soluție de încălzire – sistem de alimentare centralizată cu energie termică (SACET) produsă şi livrată de către societatea de termoficare

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Discuție Nelamurire
Buna seara, am si eu o intrebare:Vreau sa stiu daca o persoana cu handicap (proprietara si nevazatoare % )care locuieste in acelasi domiciliu cu persona care o intretine poate lua in chirie o alta persoana fara ai afecta drepturile de care beneficiaza?

Discuție Sfat
Buna ziua! Am lucrat de 4 (patru) ani la firma X unde lucram 10 ore pe zi şi sâmbetele până la ora 13:00 dar nu eram plătiţi la numărul de ore efectuat, pâna in luna decembrie 2009, dată la care am fost preluaţi de firma Y cu acelaşi profil dar patronată de soţia fostului patron. De atunci nu s-a schimbat nimic pâna la începutul lunii dată la care ne-a impus să lucrăm de la ora 06:00 la 18:30 în timpul săptămânii, sâmbăta până la ora 15:00 şi duminica până la 12:00.Este legal????????. Ce trebuie să fac? Astept un sfat.